Haber Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 15:23 Bu haber 236 kez okundu
 
“5. ULUSLARARASI UYGULAMALI EKONOMİ VE FİNANS KONFERANSI” GİRNE’DE BAŞLADI
“ÜNİVERSİTELER ADASI OLMAYI ‘NİTELİKLİ ÜNİVERSİTELER ADASI’ OLMA DÜZLEMİNE ÇEKMELİYİZ”
KIBRIS Haberi


(T.A.K): Başbakan Tufan Erhürman, öğrenci ve üniversite sayısının artarak arzu edilen noktalara geldiğini, bundan sonra nitelik merkezli bir yapılanmayla, üniversiteler adası olma özelliğinin, nitelikli üniversiteler adası olma düzlemine çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin, Kıbrıs Türk Vakıflar idaresi katkılarıyla düzenlediği, 5. Uluslararası Uygulamalı Ekonomi ve Finans Konferansı başladı.
9-11 Nisan tarihleri arasında, Girne Acapulco Resort Otel’de yer alacak konferansın açılış töreni bu sabah 09.30’da yapıldı.

 

ERHÜRMAN
Konferansın açılışında konuşan Başbakan Tufan Erhürman, konferansın gerçekleşmesine kaktı sağlayan herkesi kutlayarak, konferansın verimli geçmesini diledi.
KKTC’nin nüfusu ve coğrafyasının büyüklüğüyle kıyaslanamayacak potansiyellere sahip bir ülke olduğunu dile getiren Erhürman, bu potansiyellerin doğru kullanılması halinde, ülkenin arzu edilenin ötesine geçebileceğine inanç belirtti.
Ülkede üniversite sayısının 20’ye ulaştığını anımsatarak, ülke yüzölçümü ve nüfusuna bakıldığında bunun çok büyük bir rakam olduğunu ifade eden Erhürman, yüzde 35’i 3’üncü dünya ülkelerine mensup, 88 bini aktif görünen 102 bin üniversite öğrencisi bulunduğunu ifade etti.
Ülkede üniversiteler nedeniyle, kozmopolit ve çok kültürlü bir yapı oluştuğuna da işaret eden Erhürman, üniversitelerle ilgili arzu edilen iki şey daha olduğunu belirtti.
Öğrenci ve üniversite sayısının artarak arzu edilen noktalara geldiğini dile getiren Erhürman, ülkede bundan sonra bu konuda mutlak surette nitelik merkezli bir yapılanmayla, üniversiteler adası olma özelliğinin, nitelikli üniversiteler adası olma düzlemine çekilmesi gerektiğini ifade etti.
Üniversitelerle ilgili arzu edilen ikinci şeyin, üniversitelerin KKTC’nin sorunlarına daha fazla ilgi göstermesi ve bu meselelerle ilgili daha fazla çözüm ve alternatifler üretmesi olduğunu vurgulayan Erhürman, “Üniversiteler bizim için bir ekonomi sektörü değildir. Elbette ekonomimizin en önemli bacaklarından biri üniversiteler dolayısıyla elde edilen gelirdir. Ama bizim üniversitelere bakışımız bir sektör bakışı değildir. Çünkü üniversiteler her şeyden önce bilim demektir” diye konuştu.
Üniversitelerin, ülke sorunlarının çözümüne yönelik alternatifler üretimine henüz yeterli katkıyı yapamadığı eleştirisini yapan Erhürman, KKTC’de başta ekonomi olmak üzere diğer birçok alanda, bilimsel temelli planlamaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.
KKTC’nin üniversite ve turizm zengini bir ülke olduğunu, turizmde, yılda 1 milyon turist, 960 milyon dolar gelir bulunduğunu belirten Erhürman, ülkenin, sahip olduğu potansiyele bakıldığında turist sayısının ve gelirinin istenilen düzeyin yarısı bile olmadığına, turizm gelirlerinin ise yeterince yaygınlaştırılamadığına dikkat çekti.
KKTC’de yüzde 20 genç işsiz nüfusu olduğunu kaydeden Erhürman, turizm sektörünün ara eleman yetiştirilmesi taleplerine rağmen, ülke eğitiminde, bu ihtiyacı karşılayacak planlamanın da yapılamadığını anımsattı.
Ekonomide ortaya çıkan beklenmedik hareketlerin, TL’nin, döviz karşısında değer kaybetmesi gibi dalgalanmaların, ülkeyi şiddetli bir şekilde etkilediğini vurgulayan Erhürman, düzenlenen bu gibi konferanslarla, ülkeyi yönetenlere bu sorunların aşılabilmesine kaktı sağlayacak, yapıcı uygulamalar ve alternatifler oluşturularak sunulması gerektiğini söyledi.
Ülkenin en temel ihtiyacının, ekonomi ve diğer tüm alanlarda, bilimsel veriler ve bilimsel bakış açısıyla gerçekleştirecek planlama olduğunu kaydeden Erhürman, bu gibi konferansların bu açıdan büyük önem taşıdığını anlattı.

 

BAŞÇERİ
TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de, KKTC’de Nisan ayının, üniversitelerin gerçekleştirdiği uluslararası konferanslarla başladığını belirterek, uluslararası katılımlı konferansın gerçekleşmesine kaktı koyan herkesi kutladı.
KKTC’de üniversite sayısının 19’a ulaştığını,öğrenci sayısı itibarıyla hedeflenen rakamlara ulaşıldığını ve yüksek öğrenim alanının büyüdüğünü dile getiren Başçeri, şimdi artık hedefin yükseköğrenimi, kaliteli bilim üreten ve aranan hale getirmek olduğunu, bunun için çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.
Yüksek öğrenimi “sektör” olarak değil “alan” olarak adlandırdığını kaydeden Başçeri, yüksek öğrenimin ekonominin değil bilimin bir alanı olduğunu ifade etti.

DARICI
Konferansın açılışında konuşan, 5’inci Uluslararası Uygulamalı Ekonomi ve Finans Konferansı Organizasyon Komitesi üyesi Profesör Burak Darıcı, konferansın 5’incisini düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirterek, katkı koyan herkese teşekkür etti.
Ekonomi ve finans konularının, insan odaklı ele alınmaması halinde, gerçekleri yansıtmayacağından hareket ederek, bu yılki konferansı, ekonomi ve finans konularıyla ilişkili sosyal bilimler alanlarına da yaydıklarını ifade eden Darıcı, uluslararası katılımlı konferansta, 40’ı sanal 195 sunum gerçekleştirileceğini belirtti.

TÜMER
Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Tümer,amaçlarının topluma sosyal bilimler alanına katkı sağlamak,ellerinden geldiğince, düzenledikleri konferansları uluslararasılaştırmak olduğunu dile getirerek, konferansın gerçekleşmesine katkı koyanlara teşekkür etti.

 

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ
Konuşmaların ardından konferansın gerçekleşmesine kaktı koyanlara teşekkür plaketleri verilerek, aile fotoğrafı çekildi.
Verilen aranın ardından sunumlara geçildi.
9-11 Nisan tarihleriarasında, sosyalbilimlerle ilgilenen araştırmacılar, akademisyenler, öğrenciler, yöneticiler ve karar alıcıların bir araya getirecek konferansta, İktisat, İşletme, Finans ve tüm sosyal bilimler disiplinleri ile ilgili teorik ve uygulamalı konuların tartışılmasına imkân sağlanacak.
ICOAEF’19, İktisat, İşletme, Finans ve Sosyal bilimlerden uluslararası katılımcılara uygulamalı ve teorik konuları sunma, tartışma ve paylaşma fırsatı sağlanacak.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “5., ULUSLARARASI, UYGULAMALI, EKONOMİ, VE, FİNANS, KONFERANSI”, GİRNE’DE, BAŞLADI,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv