Haber Detayı
24 Nisan 2019 - Çarşamba 22:22 Bu haber 354 kez okundu
 
7 YILDA 7 KİLOMETRE YOLU YAPAMADILAR
Lapta-Alsancak yolunun ihalesi 7 yıl önce yapıldı. Dört hükümet geçti. Hem Lapta hem Alsancak defalarca sokağa döküldü. Her seferinde söz verildi. Ama kimse sözünü yerine getirmedi…
KIBRIS Haberi


KAYNAK: HABERCİ GAZETESİ

Ülkemizdeki belediyelerin nabzını tutan Haberci gazetesinin sıradaki durağı, Girne’nin batısında yer alan, Lapta ile birlikte 15 köye hizmet götüren, önemli oranda bir nüfusa hizmet veren ve ülkemizdeki en geniş yüz ölçümüne sahip olan Lapta Belediyesi.

2018 yılı Haziran ayında gerçekleşen yerel seçimin ardından göreve gelen ve belediye başkanlığı görevinde ilk dönemini geçiren yeni belediye başkanlarından birisi olan Lapta Belediyesi Başkanı Mustafa Aktuğ, 10 aylık görev süresini Haberci gazetesine değerlendirdi.

2011 nüfus sayımının üzerinden 8 yıl geçtiğini ve bu geçen sürede bölgedeki nüfus oranının ciddi şekilde arttığını belirten Lapta Belediyesi Başkanı Mustafa Aktuğ, yapılacak yeni bir nüfus sayımı ile bunun ortaya çıkacağını ve buna paralel olarak devletten aldıkları katkı paylarının da artacağını sözlerine ekledi.

Lapta Belediyesi Başkanı Mustafa Aktuğ

18 yıllık Lapta Belediyesi personeli olan ve belediyede Temizlik Şubesi Müdürü olarak çalışan Lapta Belediyesi Başkanı Mustafa Aktuğ, “Bölgemiz özelinde konuşacak olursak halkla belediyenin kopuk olduğu uzun bir dönem yaşadık. Biz halkında belediyede söz sahibi olduğu bir yapı oluşturma hedefiyle yola çıktık, bu yolda da iyi bir ilerleme sağladığımıza inanıyorum. Umarım bu anlayış artarak devam edecek. Biz 24 yıllık bir anlayışı değiştirmeye talip olduk halkta değişiklik istedi ve bu yönde onay verdi. İlk göreve geldiğim gün söylediğim bir şey vardı; bölge halkından tek isteğim sabır. Eğer sabırlı olurlarsa ve belediye yönetimine güvenirlerse iyi şeyler başaracağız” şeklinde konuştu.

“EN ÖNEMLİ SORUN; YOL”

Lapta bölgesinin en büyük probleminin 7 yıldır çözüme ulaştırılmaya yol sorunu olduğuna dikkat çeken Lapta Belediyesi Başkanı Mustafa Aktuğ, “7 yıl önce ihalesi yapılan bir yol, bu süreçte değişen 4 farklı hükümet fakat halen tek bir adım atılmamış olması sadece bölgenin kalkınmasını engellemiyor, artık insanların psikolojisini de kötü etkiliyor. Alsancak Belediyesi’yle birlikte ve bölge halklarının da desteğiyle 2 kez eylem yaptık. Yolu kestik ama Maalesef 7 yılda, 7 kilometrelik yolu yapamadık” dedi.

Girne Çevre Yolu’nun sonu erdiği Hasan Uzun Petrol önünden başlayacak olan çift şeritli yol projesini, Lapta sınırları içerisindeki oteller bölgesine öncesinde sonlandırmayı planladıklarını belirten Aktuğ, oteller bölgesinden geçecek bir çift şeritli yolun bölgede çok kısıtlı oranda kalan turizm faaliyetlerini tamamen ortadan kaldıracağını söyledi.

“BİR ZAMANLAR…”

Lapta’nın 1974 öncesinde Kıbrıs’ta Türk turizminin başladığı yer olduğunu belirten Aktuğ, “Maalesef başladığımız yerde de kaldık ve bunca yıl içerisinde ileriye değil sadece geriye doğru gittik ve Lapta şu anda turizm alanında son sıralarda” dedi.

Deniz geçişleriyle dikkat çeken Lapta Sahil Yürüyüş Yolu ülke genelinden birçok ziyaretçiyi ağırlıyor

“ CİDDİ BİR TURİZM POTANSİYELİ VAR”

Yapılacak olan çift şeritli yol projesinde bisiklet yolları da olması gerektiğini ve bu bisiklet yollarının oteller bölgesinin de içerisinden geçerek devam etmesi gerektiğini söyleyen Aktuğ, “Biz ancak bunları yaparsak 1974’den 90’lı yıllara kadar devam eden Lapta’da ki turizm potansiyelini yeniden canlandırabiliriz ve eski günlerine geri döndürebiliriz. Lapta ve Karşıya’nın tarihi ve doğası başka hiçbir bölgemizde yoktur. Burası Kıbrıs’ta kurulan 10 krallıktan biri olan Lambousa Krallığı’nın kurulduğu ve izlerini taşıyan bölge. Dağ ve deniz arasında kurulan geniş bir alana yayılmış bir bölgemiz var. Bizim turiste verebilecek çok şeyimiz var. Biz gerekli yatırımları ve altyapı düzenlemelerini hayata geçirebilirsek ancak bu doğal ve tarihi zenginliklerimizi pazarlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Ciddi oranda yabancı nüfusa ev sahipliği yapan Lapta bölgesinde yaşam sürdüren Alman ve İngiliz uyruklu vatandaşlar, emeklilik günlerinin tadını ülkemizde çıkarıyor.

“GELECEK; TURİZME BAĞLI”

Ülkedeki son yıllarda giderek artış gösteren beş yıldızlı otel, kumar ve fuhuş turizmi anlayışının küçük turizm tesislerini ve butik otelleri batırma noktasına geldiğine dikkat çeken Mustafa Aktuğ, ülkedeki turizm anlayışının ve imajının değişebilmesi için devletin yeni bir turizm politikasına ihtiyaç olduğunu da ifade etti.
Lapta’nın şu anda turizme hazır olmadığını da söyleyen Mustafa Aktuğ, bölgedeki birçok tarihi yapının atıl durumda olduğunu dile getirdi.

YENİ BİNA PROJESİ…

“Seçim öncesi 1 milyon TL olduğu iddia edilen belediyenin borcunun aslında 24 milyon TL olduğunu tespit ettik ve ekonomik tedbirleri hayata geçirdik” diyen Mustafa Aktuğ, “Lapta Belediyesi’ne ait olan ve yıllarca tek bir kuruş talep edilmeden ‘Al işlet’ denilen işletmeleri ihaleyle kiraya verdik. Geçmişte şahıslara özel tanınan ayrıcalıklara son verdik.    24 yılda iyi işlerde yapıldı bunu kabul ediyoruz fakat birçok gereksiz harcama da yapıldı ve belediye bu kötü mali duruma getirildi. Örneğin bu kadar kötü bir mali yapıda olan belediyeye yeni bir hizmet binası projesinin hayata geçirilmesi akıl alır gibi değil” dedi.

Cami ve kiliselerin yan yana olduğu Lapta bölgesi yüzyıllar boyunca birçok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yaptı…

“ÖNCELİKLİ HEDEF; MALİ DİSİPLİN”

“Şu anda Rutin beledi hizmetlerimizin dışında şu anda başka bir şey yapmıyoruz zaten yapabilecek bir maddi imkânımız da yok. Öncelikli amacımız belediyede mali disiplini sağlayıp Lapta Belediyesi’ni sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmak.   Henüz göreve geleli çok kısa bir süre oldu fakat istenmeyen ve beklenmedik olaylarla da karşılaştık. Ekonomik yönden içinde bulunduğumuz kötü durum yetmezmiş gibi bir döviz kriz yaşadık. O da yetmezmiş gibi bir de bu yıl bir sel felaketi yaşadık ve 3 bölgemizde kamusal alanlarda meydana gelen zararın bize toplam maliyeti 7 milyon TL civarında” diyen Aktuğ, devletin doğal afet nedeniyle yaşanan bu zararın karşılanması için henüz bir destekte bulunmadığını da dile getirdi.

“24 YILDA 24 MİLYON TL BORÇ”

“Personelimize tek bir kuruş maaş borcumuz yok ve önümüzdeki günlerde imzalayacağımız toplu iş sözleşmesi ile personelimizin özlük haklarında gerekli iyileştirmeleri de yapacağız. Şu anda 160 personelle toplamda en büyük toprak alanına sahip belediye olarak 1 kasaba ve 14 köye hizmet ulaştırıyoruz. Aslında baktığımız zaman hizmet verdiğimiz bu büyük coğrafya da personel sayımız yeterli değil ama yeni istihdam yapmamız mümkün değil. 24 yıllık bir sistemin değişmesi ve personelinde bu sistem değişikliğine ayak uydurması gerekiyor. Sistemin değişmesi gerekiyor çünkü eğer yürütülen sistem doğru olsaydı 24 yılda 24 milyon TL borç olmazdı” şeklinde konuşan Aktuğ, “Ben de bu personelin içerisinden geldim ve bir uyum sürecine ihtiyacımız var fakat her şey yoluna girdikten sonra olumlu yönde bir ivme kazanacağımızı düşünüyorum” dedi.

“DİBE VURMAMIZA NEDEN OLABİLİR”

Yerel yönetimler reformu konusuna da değinen Aktuğ, “Belediyeler yasal anlamda güçlenmeden belediyelerde reform yapmak doğru değildir. Belediyede görevde olduğum için köylerin belediyeye bağlanması sürecini birebir yaşadım. 2008 yılında hiçbir güçlendirme, yatırım ve altyapı çalışması yapılmadan köyler belediyelere bağladı.
2008 yılından önce belediye sadece Lapta kasabasına hizmet verdiği dönemde belediye hizmetlerinden memnuniyet yüzde 85 dolaylarındaydı. Hiçbir iyileştirme yapılmadan köylerin belediyelere bağlanması neticesinde, köylerde hizmet kalitesini yakalamayı geçtim Lapta bölgesindeki memnuniyet oranı aşağılara düştü.
Eğer bu reform yasal zeminde belediyeler güçlendirilmeden, belediyelerin gelirlerini artırıcı önlemler alınmadan ve belediyelerin yetkileri artırılmadan hayata geçirilse bu reform yerel yönetimleri tamamen dibe vurmasına neden olur” şeklinde konuşarak uyarıda bulundu.

KAYNAK:https://www.kibrishaberci.com/7-yilda-7-kilometre-yolu-yapamadilar/?fbclid=IwAR0B7TczYKT8F1pckdvKOz3ExtkXkvJbh3twHOwPD-WcS_JbeQ-dB_ar1cM

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 7, YILDA, 7, KİLOMETRE, YOLU, YAPAMADILAR,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv