Haber Detayı
11 Temmuz 2018 - Çarşamba 08:25 Bu haber 264 kez okundu
 
ALTIOK'DAN UCUZ ELEKTRİK MALİYETİ ÖNERİLERİ
ELEKTRİK ZAMMI
KIBRIS Haberi


Ekonomist Hasan Ulaş Altıok yapılan elektrik zammına tepki göstererek, elektrik zammı konusunda sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu..

İşte Altıok'un açıklaması;

Zam yapmak işin en kolayıdır. Önemli ve doğru olan ise zam yapmayı gerektirmeyecek, maliyetleri düşürecek adımlar atabilmek, planlar ve programlar hazırlayabilmektir. Üzerinize düşeni yapmanıza rağmen maliyetlerde hâlâ artış var ise, o zaman da toplumun farklı kesimlerine en az “zararı” verecek şekilde zam yapmak kaçınılmaz olur. Buna itiraz etmek ise haksızlık, popülizm olur.

Çok uzun zaman önce maliyetleri düşüreceğine inandığım aşağıdaki önerleri paylaşmıştım. Sonraları defalarca bu önerileri farklı platformlarda tekrarladım. Yapılan son zamdan sonra bugün bir üzerinden geçtim ve görebildiğim kadarı ile hiçbiri yapılmamış. En azından zammı yapanlar tarafından herhangi birinin yapıldığına dair bir açıklama ben duymadım. Şimdi aynı paylaşımı bir kez daha paylaşma ihtiyacı duydum. Umarım bir sonraki zam açıklaması (ki bu gidişle daha önce de defalarca söylediğimiz gibi kaçınılmazdır) yapılmadan önce dikkate alınır.

“Kısa ve Uzun Vadede Elektrik Tarifelerini Ucuzlatmak Adına Yapılması Gerekenler

1. Enerji tasarrufu sağlayacak şekilde tüm binalarda yalıtım/izolasyon şartı aranmalıdır. Bu bağlamda gerekli yasal düzenleme hayata geçirilmelidir. Yapılacak tasarruf miktarına göre söz konusu yalıtım maliyeti uygulama sayesinde ciddi anlamda sermaye ve yakıt tasarrufu yapacak olan devlet tarafından desteklenebilir.

2. Verimli elektrik kullanımı sağlandıktan sonra, günübirlik yerine 20 - 30 yıllık elektrik talebi projeksiyonu yapılmalı ve ona göre üretim kısmında sistem planlaması hazırlanmalıdır.

3. Yüksek kar oranı ile kurumu ve dolayısı ile de toplumumuzu sömüren AKSA sözleşmesi iptal edilmelidir. Tazminattan (alım garantisinden) dolayı yapılamıyorsa, sözleşme süresi sonunda (2024) sözleşme kesinlikle yenilenmemelidir. Bu nedenden dolayı oluşacak kapasite açığını gidermek adına şimdiden gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Mevcut sözleşme ile AKSA’ya ödenen kira bedeli yeni santraller satın almaya fazlası ile yetecektir. Sözleşme şu an iptal edilemiyorsa, yeniden görüşülmeli ve AKSA'nın kWh alım garanti miktarının (en azından ilk aşamada) azaltılması yönünde girişim yapılmalıdır.

4. Verimsiz santraller tamamen durdurulmalı ve yerlerine doğal gaz ile de çalışabilecek (dual-fuel) daha verimli santraller alınmalıdır. Yapılacak yakıt tasarrufu yeni santrallerin finansmanına yetecektir. Yeni santraller sonrası AKSA'nın üretimi (sözleşme sona ermeden olan süre için) peak saatlere kaydırılmalıdır.

5. Ucu ucuna yeten kurulu kapasite gücünün her yıl artmakta olan enerji talebini (büyük ihtimalle gelecek yıldan itibaren) karşılayamayacağı çok açıktır. Hiç vakit kaybetmeden kapasite artırma adına gerekli yatırım için uzun vadeli bir plan esasında gerekli çalışmalar yapılmalı ve kamu yararını gözeten kararlar üretilmeli ve hayata geçirilmelidir. Daha da vakit kaybedilmesi durumunda ya AKSA’nın alım garanti miktarı artırılacak ya da Güney’den pahalı elektrik alma yoluna gidilecektir. Her iki senaryo da tarifelerin artmasına neden olabilecektir.

6. Özel sektöre sağlanan ve dolaylı olarak toplum tarafından ödenen tarife imtiyazları kaldırılmalıdır. Sübvanse edilen özel sektör ekonomik olarak artı değer yaratıyorsa ve bu uygulamanın devamı gerekiyorsa (ki bu bir çok ülkede yapılmaktadır), devlet bu farkı kurumun hesabına gecikmeden aktarmalıdır. Bunun için gerekli yasal düzenleme (eğer yoksa) yapılmalıdır.

7. Sendika hem adalet hem de şeffaflık adına maaşlar ile ilgili tatmin edici açıklama yapmalı, eğer maaşlarda kurumu rahatlatacak bir düzenleme mümkünse ve çalışanlara sağlanan ayrıcalıklı ödemeler varsa, kurumun sürdürülebilirliği adına sendika ve çalışanlar da gerekli katkıları koymalıdırlar (maaş giderlerinde olası azaltmalar tüketiciye yansıyan maliyetleri pek azaltmayacak olsa da herkesin elini taşın altına koyması adına bunun da yapılması psikolojik olarak önemli bir adım olacaktır).

8. Çok doğru bir adım atılarak alınan akıllı sayaçlardan tam anlamı ile faydalanabilmek ve maliyetleri azaltmak adına peak ve off-peak tarife uygulanmasına geçilmelidir. Bu hem sermaye giderini (kapasite artırımı için gerekli yatırımı) azaltacak hem de dar gelirli insanlarımıza ve sanayicimize belirli saatlerde çok ucuza elektrik kullanma imkanı sağlayacaktır.

9. Verimli ve doğru bir teknoloji ile yapılacak üretimin maliyetleri belirlendikten ve siyasetten arınmış tarife uygulaması hayata geçirildikten sonra yakıt fiyatlarında ve döviz kurunda gerçekleşen değişimlerin otomatik olarak tarifelere yansıması için gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır.

10. KIBTEK’in gerek kamudan gerekse de belediyelerden alacaklarının tahsilatını sağlamak adına adımlar atılmalı ve kurum borç yükünden kurtarılmalıdır. Mevcut borç şu an finansman maliyeti olarak tarifelere yansımaktadır. Özellikle maliyenin, belediyelerin ve diğer kurum ve kuruluşların elektrik borçlarını ödemeden "lüks" olarak nitelenebilecek harcamaları engellemeye dönük yasal düzenleme yapılmalıdır.

11. Birebir mahşuplaşma öngören ve dolayısı ile kurum maliyetlerini ve böylelikle de tarifeleri daha da artırma riski çok yüksek olan Yenilenebilir Enerji Tüzüğü kamu faydası gözetecek şekilde yeniden düzenlenmelidir.

12. TC’den kablo ile elektrik getirilmesi projesi fikri maliyetleri düşürmesi öngörülen yatırımların yapılması önünde engel olarak durmaktadır. Kablo projesinin kamu faydasına olup olmadığı, tarafsız uzman kuruluşlar tarafından yapılacak bilimsel bir fizibilite çalışması ile hiç vakit kaybetmeden ortaya çıkarılmalıdır. Çalışma sonucuna göre de tüm dünyada uygulanan yöntemlerle (örneğin: öncesinde imzalananacak ve kamu faydasını ve tüm koşulları uzun vadeli olarak bilimsel verilerle içerecek bir ‘elektrik satın alma anlaşması’ ile) proje ya başlatılmalı ya da toplumumuz üzerinde uzun zamandan beridir yaratılmaya çalışılan algı operasyonuna son verilmelidir. Kaldı ki kablo projesi hayata geçecek olsa dahi ülkemizde talebi karşılayacak ve maliyetleri düşürecek kurulu gücün her hal ve şartta gerekli olduğu gerçeği ortadadır. Yani kablo projesi fikri ile ilişkili olarak ülkemizde yapılması gereken yatırımların yapılmaması veya bekletilmesi doğru bir yaklaşım değildir.

13. Tüm bunların ve daha da fazlasının sağlıklı olarak yapılabilmesi için kurum vakit kaybetmeden özerkleşmelidir.

Not: Unutulmamalıdır ki elektrik üretimi gibi projelerindeki ‘ekonomik fayda’ önerilen proje (sistem) ile mevcut veya en iyi alternatif projeler (sistemler) arasında sağlanacak parasal veya parasal olmayan tasarruf miktarları (faydaları) ile belirlenir. Bu hesaplamaları yapmak ise çok kolaydır. Bir yerden başlamak lazım. E hade o zaman….”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ALTIOK'DAN, UCUZ, ELEKTRİK, MALİYETİ, ÖNERİLERİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv