Haber Detayı
12 Haziran 2020 - Cuma 16:04 Bu haber 381 kez okundu
 
''BENİ TECRİT ETMEYE ÇALIŞANLAR VAR''
UBP Gazimağusa Milletvekili, eski bakan Sunat Atun hükümeti “ekonomik vizyonu noksan” olarak nitelerken, kabindeki bazı bakanları da suçladı
KIBRIS Haberi


HABERCİ KIBRIS

“HERHALDE BENDEN DAHA İYİ BİLİYORLAR”… “Sayın Başbakan beni sadece bir kez toplantıya davet etti. Ben de gidip fikirlerimi ortaya koydu,  bunun dışında benden bu dönemde bir destek talep edilmedi. Kendi partimizdeki bakanlar bile bizi adeta tecrit etmeye çalışıyorlar. Örneğin, 15 yıllık plan diye bir çalışma yapıldı. Birçok vekil arkadaşımı bu plan için çalışırken gördüm fakat benden bu konuda bir şey talep edilmedi. Benden daha iyi biliyorlar, daha iyi icraat yapabilirler herhalde…”

“İÇİ BOŞ BÜYÜK SAHNE ŞOVLARI”… “Sırf algı yönetimi yapmaya çalışırsanız kısa bir süre sonra tencerenin kapağı açılınca içinin boş olduğu ortaya çıkar. Bugün de görüyoruz, belli başlı bakanlıklar, büyük şovlar yapıyorlar. Büyük sahne şovları, platformlar, büyük arka planlarla belki de normalde yapılması gereken harcamanın çok üzerinde bir harcama yapıyorlar bu şovlar için. Ama günün sonunda yapılan bu şovların; topluma, esnafa, işletmecilere, yatırıma, yatırımcıya hiçbir şey kazandırmadığı ortaya çıkıyor.”

“HÜKÜMETİN EKONOMİK VİZYONU YOK”… “Vatandaşlar beni bir şeyleri görmezden gelmem için, susup oturmam için ya da ört bas etmem için değil onların çıkarlarını savunmam ve doğruları konuşmam için vekil seçti. Şu anda mevcut UBP-HP Koalisyon hükümetinin ekonomi politikası ve ekonomi karakteri yok. Bu hükümet ekonomik vizyonu olan bir hükümet değil. İcraatçı ve yatırımcı bakanlıklarda hiçbir icraat yok. Ulaştırma Bakanlığı’na bakıyorsunuz hiçbir yatırım yok. Adeta tabela bakanlığı haline geldi…”

HABERCİ MANŞET-GİZEM ÖZGEÇ

Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, “Benim ülkenin 40 yıldır alışılagelmiş siyaset anlayışından farklı bir çizgim var. Ben inzivaya ya da köşeme çekilmedim, çalışmalarıma devam ediyorum. Ben sadece icraatlar yaptıkça konuşmayı seven birisiyim. Toplum, siyasetçilerin konuşarak algı oluşturmasına alıştı. Ortada bir algı oluşturuluyor ama günün sonunda kimse icraata bakmıyor. Bu anlayış nedeniyle de KKTC’nin 40 yılda nereye geldiği de tartışılır” dedi.

“ŞOV VAR İCRAAT YOK”

Siyasetçilerin sorumluluk bilincinde hareket etmeleri gerektiğini savunan Atun, “Sırf algı yönetimi yapmaya çalışırsanız kısa bir süre sonra tencerenin kapağı açılınca içinin boş olduğu ortaya çıkar. Bugün de görüyoruz, belli başlı bakanlıklar, büyük şovlar yapıyorlar. Büyük sahne şovları, platformlar, büyük arka planlarla belki de normalde yapılması gereken harcamanın çok üzerinde bir harcama yapıyorlar bu şovlar için. Ama günün sonunda yapılan bu şovların; topluma, esnafa, işletmecilere, yatırıma, yatırımcıya hiçbir şey kazandırmadığı ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

“BAKANLIK DÖNEMİMDEKİ YASA TASARILARI KOMİTEDE KARŞIMA ÇIKTI”

Hükümette olan partisi UBP’nin kendisine bu dönemde, Cumhuriyet Meclisi’nde oluşturulan 3 komitenin başkanlık görevini uygun gördüğünü kaydeden Sunat Atun, “Geçmiş yıllardaki bakanlık dönemlerimde yaptığım yasaları bugün komite başkanı olarak karşımda buldum ve bunları yasallaştırmaya çalışıyorum” diyerek ironik bir durum yaşadığını ifade etti.

“HİÇBİR HÜKÜMET TEFECİLİK YASASINI HAYATA GEÇİRECEK CESARETE SAHİP OLMADI”

Finansal Kurumlar, Finansal Faktöring ve Kiralama Yasa Tasarısı ile Tefeciliği Önleme Yasa Tasarısı’nın 9 yıl önce yine kendisi tarafından hazırlandığını belirten Atun, “Hiçbir hükümet bu yasa tasarılarını hayata geçirecek ve komiteye sunarak Genel Kurulun gündemine taşıyacak cesarete ve siyasi iradeye sahip olamadı” dedi.
Ülke ekonomisi için önemli olan bu yasaları hayata geçirmek için komite olarak canla başla çalıştıklarını vurgulayan Atun, tefeciliğin önlenmesiyle ilgili Finansal Kurumlar Yasa Tasarısı ve Tüketici Kredileri Yasa Tasarısı’nın öncelikli olarak ele alındığını vurguladı.

“HÜKÜMETİN EKONOMİK VİZYONU YOK”

Hükümetin ortak akıl ve vizyona sahip olması gerektiğini savunan Sunat Atun, hükümette olması gereken en önemli faktörün ekonomi politikası olduğunun altını çizdi. Ekonomi politikası olmadan ülkede katma değer üretilemeyeceğini ve istihdam politikası güdülemeyeceğini vurgulayan Atun, “Vatandaşlar beni bir şeyleri görmezden gelmem için, susup oturmam için ya da ört bas etmem için değil onların çıkarlarını savunmam ve doğruları konuşmam için vekil seçti. Şu anda mevcut UBP-HP Koalisyon hükümetinin ekonomi politikası ve ekonomi karakteri yok. Bu hükümet ekonomik vizyonu olan bir hükümet değil” diyerek eleştirilerde bulundu.

“YATIRIMCI BAKANLIKLARDA İCRAAT YOK”

İcraatçı ve yatırımcı bakanlıklarda hiçbir icraat olmadığını savunan Atun, “Ulaştırma Bakanlığı’na bakıyorsunuz hiçbir yatırım yok. Ulaştırma Bakanlığı adeta tabela bakanlığı haline geldi. Madem bu böyle olacaktı niye geçmişteki Ulaştırma Bakanlarımız acımasızca eleştirildi. Bir UBP’li olarak ben bunu sorma ihtiyacı duyuyorum” dedi.

“HÜKÜMETİN VİZYONSUZLUĞU NEDENİYLE YATIRIM YAPILAMIYOR”

3 yıldır limanların özelleştirilmesi konusunun konuşulduğunu, dünya 5G’ye geçerken KKTC’nin hala 3G’de süründüğünü ifade eden Atun, 4G konusunun siyasetçilerin ağzında sakız gibi çiğnendiğini de ifade etti. Mağusa ve Girne Limanlarının özelleştirilmesi konusunun hiç olduğunu, telekomünikasyonunun özelleştirilmesi ya da telekomünikasyona yatırım yapılması konusunun da hiç olduğunu belirten Atun, bu ve buna benzer birçok gelişim sağlayacak yatırımın hükümetin ekonomik vizyonsuzluğu nedeniyle hiç olup gittiğine dikkat çekti. Şu anda hükümetin mecliste çoğunlukta olması nedeniyle ekonomik hamleler yapılmasının tam zamanı olduğunu vurgulayan Sunat Atun, “Maalesef ekonomi konusunda ortada bir yol haritası yok, ekonomiye liderlik edecek kimse yok. Ekonomi adeta nere savrulacağı belli olmayan dümeni kopmuş bir gemiye benziyor” diyerek bunu üzülerek dile getirdiğinin altını çizdi.

“KEŞKE HÜKÜMET BENİ YALANCI ÇIKARSAYDI”

Dünya Bankası Raporu’na değinen Atun, “2019 yılı Dünya Bankası Raporu’na göre, son 2-3 yıl içerisinde ekonomik politikasızlık nedeniyle, Kıbrıslı Türklerin kişi başı geliri 2 bin Euro geriledi. Yine aynı rapora göre, ülkede reformların devam etmesi ve ekonominin yeniden rayına oturtulması gerektiği vurgulanıyor. Üçüncü ve en önemlisiyse bunları yapabilecek ekonomik liderliğin mevcut yöneticiler arasında bulunmadığı da belirtiliyor” diyerek, Dünya Bankası’nın bu tespitlerinin üzücü olduğunu dile getirdi. Güney Kıbrıs’a baktığımız zaman ise her gün bir atılım, her gün bir dinamizm arayışı içerisinde olduklarını savunan Sunat Atun, Türkiye Cumhuriyeti’nin ise ekonomide dünya yıldızları arasında yerini aldığını ifade etti. Türkiye’de Berat Albayrak sayesinde ekonominin olması gereken en iyi şekilde yönetildiğini kaydeden Atun, “Bize baktığımızda ise ben 6 ay önce ‘beyanat ekonomisi’ yorumunda bulunmuştum. Keşke bu 6 ayda beni yalancı çıkarsalardı” diyerek ülkede beyanat ekonomisinin halen devam ettiğini sözlerine ekledi. Atun, bakanlıkların bütününe bakıldığı zaman ne yaptığını bilen, planlı, kararlı ve istikrarlı bir yapı görmediğini söyledi.

“PROTOKOLÜN YAPISI DEĞİŞTİ”

“TC ile KKTC arasında imzalanan ekonomik ve mali işbirliği protokollerinin de yapısı değişti. Eskisi gibi reformlar yapılsın, eskisi gibi KKTC’nin kendi ayakları üzerinde dursun gibi parametreler artık yok. Belli başlı alanlara kaynak tahsisatı var. Kaynak tahsisatının en büyüğü kamu maliyesine yapılmış durumda. Bu yanlış bir adım değil, doğru bir hamle. Çünkü kamu maliyesi açık veriyor ve kamu maliyesi açık verdikçe vergi artırma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu nedenle Maliye Bakanlığı’nın ev ödevini doğru şekilde yaptığını söylemek mümkün” diyen Sunat Atun, reel sektör için ayrılan kaynağın ise yetersiz olduğunu ifade etti.

“2018 DE SANAYİYE AYR-

Böylesi olağanüstü dönemlerde ülkelerin bir çapaya ihtiyaç duyduğunu ifade eden Atun, “2018 yılı için, 2017 yılında sadece sanayi bölgeleri için bütçelendirdiğimiz kaynak 45 milyon TL’ydi. 2018 yılında erken seçim olduğu için ve hükümetten gittiğimiz için yeni kurulan hükümette bu kaynaktan yararlanamadı. Bu yıl aynı kalemde sanayi bölgeleri için ayrılan para ise sadece 500 bin TL. Bu işte, eksiklikleri, zafiyetleri ve yol haritası olmayışını ortaya koyuyor. KKTC hükümetinin belirgin bir ekonomik vizyonu yoktur, belirgin bir yol haritası yoktur ve çapa şu anda topaldır” şeklinde konuştu.

“BU ÜLKE YENİDEN KAPANMAYI KALDIRAMAZ”

Bu ülkenin ikinci bir covid-19 dalgası ihtimalinde yeniden kapanmayı kaldırabilecek durumda olmadığını belirten Sunat Atun, şu anda piyasadaki hareketliliğin sebebinin 13 Mart öncesinde yarım kalan projeler olduğunu ifade etti. Yarım kalan projelerin tamamlanmasının, taahhütlerin yerine getirilmesinin ardından piyasanın durumunun ne olacağını kestirmenin zor olduğuna dikkat çeken Atun, “Karamsar bir tablo çizmek istemiyorum ama umutlu değilim” dedi.

“BENİ TECRİT ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Atun, “Sayın Başbakan beni sadece 1 kez toplantıya davet etti. Ben de gidip fikirlerimi ortaya koydum bunun dışında benden bu dönemde bir destek talep edilmedi. Kendi partimizdeki bakanlar bile bizi adeta tecrit etmeye çalışıyorlar. Örneğin, 15 yıllık plan diye bir çalışma yapıldı. Birçok vekil arkadaşımı bu plan için çalışırken gördüm fakat benden bu konuda bir şey talep edilmedi. Benden daha iyi biliyorlar, daha iyi icraat yapabilirler herhalde. Bu nedenle saygı duyuyorum düşüncelerine. Son 10 yılda 4 kez göreve gelip ülkeye en büyük büyüme rakamlarını sağlayan Ekonomi Bakanı ben oldum ve birçok ilki de getiren ben oldum. Şu anda sadece kendi komitelerimde değil diğer komitelerde de bakanlığım dönemimde hazırlanan yasa tasarıları var” diyerek, her şeye rağmen kimseye kırgın olmadığını söyledi.

“BU DÜZEN BÖYLE DEVAM EDERSE HER GÜN DAHA GERİYE GİDECEĞİZ”

“Ulusal Birlik Partisi, örgütsel yapısı güçlü bir partidir. Birçok dinamiği var. Hükümet çevrelerinde olmasa bile, güçlü liderlik pozisyonunda olan siyasi karakterli arkadaşlarımız var. Bu nedenlerden dolayı ben UBP’nin bu dönemde bir güç kaybına uğrayacağını düşünmüyorum. Ulusal Birlik Partisi, tabanının sahip çıktığı bir partidir ve yönetiminin başarısız olduğu zaman yönetimini de değiştirmeyi bilen bir partidir” diyen Sunat Atun, “Ben hükümette bir sancı olacağını düşünmüyorum. Uyumlu bir görüntü vardır. Bakanlıkların görevi hem insanların dertlerine çare üretmek hem de insanların yaşam koşullarını güçlendirmektir. Yaşam koşullarını güçlendirmek için vizyonel projelere ihtiyaç vardır ama bugün yatırımcı bakanlıkların büyük bir bölümünde vizyonel projeler görmüyorum. Günü ve vaziyeti idare eden yatırımlar var. Gün ve vaziyet gayet güzel idare ediliyor. Bu düzen de böyle devam ettiği sürece, Kıbrıs Türk Toplumu olarak biz her gün biraz daha geriye gitmeye devam edeceğiz” dedi.

KAYNAK: KIBRIS HABERCİ

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ''BENİ, TECRİT, ETMEYE, ÇALIŞANLAR, VAR'',
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Galatasaray
52
0
6
10
14
30
5
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
6
Beşiktaş
50
0
10
5
15
30
7
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
8
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Göztepe
38
0
12
8
10
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Kayserispor
31
0
15
7
8
30
16
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
17
Çaykur Rizespor
29
0
17
5
8
30
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv