Haber Detayı
13 Şubat 2018 - Salı 14:17 Bu haber 480 kez okundu
 
DENKTAŞ’TAN ANA MUHALEFET UBP’YE DEMOKRASİ DERSİ
DP GENEL BAŞKANI VE MALİYE BAKANI SERDAR DENKTAŞ’TAN ANA MUHALEFET UBP’YE DEMOKRASİ DERSİ
KIBRIS Haberi


“DEMOKRASİ DEMEK, EN GÜÇLÜNÜN HAKLI OLDUĞU DEĞİL, EN GÜÇSÜZÜN DE HAKLI OLABİLECEĞİNİ KABULLENEBİLMEKTİR”

 

DENKTAŞ; “BEN, GÜÇ ELDE ETMEK İÇİN HER ŞEYİ ORTAYA KOYAN AMA SAMİMİYETSİZLİĞİNİ DE BERABERİNDE GETİREN BİR PARTİYE (UBP) İNANMAK YERİNE, İSTİŞAREDE BULUNAN ÜÇ PARTİ BAŞKANININ (CTP, HP, TDP) SAMİMİYETİNE İNANDIM”

Dün toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda, ‘Hükümet Programı’ görüşmeleri 12 saati aşkın süre devam etti.

 

Hükümet Programını ele alan UBP Milletvekilleri, konuşmalarında yeni oluşan 4’lü koalisyona yönelik eleştirilerinin dozunu yüksek tuttu.

 

Gece yarılarına kadar kürsüdeki konuşmaları dinleyen Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise gecenin sonunda kürsüye çıkarak UBP Milletvekillerine demokrasi dersi verdi.

 

“BUGÜNKÜ SONUCU ORTAYA ÇIKARAN, ‘KOALİSYON DEĞİL, TEK BAŞINA İKTİDAR OLAYIM’ DİYEREK BİR GECEDE ‘HODRİ MEYDAN!’ ÇEKEN UBP VEKİLLERİNİN DİK VE MAĞRUR HAVAYA KALKAN PARMAKLARIDIR”

 “Neyi eleştiriyorsunuz beyler?” diyerek kürsüdeki konuşmalarına başlayan Denktaş, “Gerekli bütün değişiklikler yapılamadan ülkeyi erken seçime götüren, ‘Koalisyon değil, tek başına iktidar olayım’ diyerek bir gecede ‘Hodri meydan!’ çeken, ana muhalefet partisi, ‘bütçeyi geçirip ardından erken seçime gidelim’ dediğinde, ana muhalefeti ‘korkaklıkla’ suçlamaya kalkan ve “ben korkmuyorum!” dedirten kimdir, hangi partidir?” diye sordu ve ardından ülke istikrarını bozanın UBP vekillerinin dik ve mağrur havaya kalkan parmakları olduğunu söyledi.

 

 

DENKTAŞ, UBP MİLLETVEKİLLERİNE ELEŞTİRİ YAPMADAN ÖNCE, 3 KEZ, 5 KEZ, 10 KEZ DEĞİL 20 KEZ DÜŞÜNMELERİ TAVSİYESİNDE BULUNDU

Denktaş bu nedenle UBP milletvekillerinin bir şeyi eleştirirken, üç kez, beş kez, on kez değil, yirmi kez düşünmesini istedi.

 

Serdar Denktaş, dört partinin belli konularda uzlaşarak bir koalisyona gittiğini ve yine uzlaşarak hükümet programını ortaya koyduğunu da söyledi.

 

“DEMOKRASİ DEMEK, EN GÜÇLÜNÜN HAKLI OLDUĞU DEĞİL, EN GÜÇSÜZÜN DE HAKLI OLABİLECEĞİNİ KABULLENEBİLMEKTİR”

Denktaş, UBP Milletvekillerinin söylemlerinden yola çıkarak, “%36 ile en çok oyu ben aldım. Parmak çoğunluğu bendedir. Onun için haklı ve doğru benim” şeklindeki söylemlerinin de demokrasi ile bağdaşmadığını dile getirdi ve UBP Milletvekillerine ‘demokrasinin’ tanımını yaptı. “Demokrasi demek, en güçlünün haklı olduğu değil, en güçsüzün de haklı olabileceğini kabullenebilmektir” diye konuştu.

Denktaş konuşmasının devamında şunları söyledi.

 

Bu dönemin hükümeti, tek tek ele alarak “güçsüz” dediğiniz partilerin, bir araya gelerek toplu bir güç olarak bu ülkede oy kullanan, kullanmayan tüm halkın genel beklentilerini karşılamak için mücadeleyi ortak yaklaşım olarak kabul etmiştir.

 

“BEN, GÜÇ ELDE ETMEK İÇİN HER ŞEYİ ORTAYA KOYAN AMA SAMİMİYETSİZLİĞİNİ DE BERABERİNDE GETİREN BİR PARTİ BAŞKANINA (UBP) İNANMAK YERİNE, İSTİŞAREDE BULUNAN ÜÇ PARTİ BAŞKANININ (CTP, HP, TDP) SAMİMİYETİNE İNANDIM”

4’lü koalisyonun istikrarına olan inancını da dile getiren Denktaş, DP Genel Başkanı olarak koalisyon ortaklarının samimiyetine inandığını ve neden DP’nin UBP ile ortaklığa yanaşmadığını da şu sözlerle özetledi.

 

“Ben, güç elde etmek için her şeyi ortaya koyan ama samimiyetsizliğini de beraberinde getiren bir parti başkanına (UBP) inanmak yerine, benimle istişarede bulunan üç parti başkanının (CTP, HP, TDP) samimiyetine inandım. Daha güçsüz gördüğünüz ama daha samimi bu ekiple bir yola çıktım. Samimiyetin gücüne inandım. Risk mi? Risktir. Bu halk için bu riski göze almak gerekli miydi? Evet, gerekliydi” dedi. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DENKTAŞ’TAN, ANA, MUHALEFET, UBP’YE, DEMOKRASİ, DERSİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv