Haber Detayı
23 Mart 2020 - Pazartesi 16:45 Bu haber 91 kez okundu
 
''FAİZ ERTELEMESİ 6 AY SÜREYLE YAPILMALI''
Ekonomi ve Turizm eski Bakanı Derviş Kemal Deniz, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada hükümetin alacağı ekonomik tedbirlere dair önerilerde bulundu.
KIBRIS Haberi


İşte Deniz'in sosyal medya üzerinden yaptığı ekonomik tedbirler öngörüsü

Dünyanın her yanında koronavirüs ile savaşılırken akıllarında ekonomilerin hangi yöne gideceği ile ilgili endişeler de artmaktadır. Her ülke salgının yarattığı ekonomik çöküşe sınırlama getirmek için ardı ardına aldığı ekonomik önlemleri açıklamaktadır.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yıllardır süren Kıbrıs sorunu ve çözümsüzlüğün pençesinde ne yapacağı konusunda yalnız başına düşenmek durumunda kalmıştır. Bugün biz kendi kendimizeyiz. Sorunu da kendimiz çözeceğiz. Bunu çözerken Türkiye Cumhuriyeti dışında hiçbir uluslararası örgütten destek veya yardım alamayacağımız gerçeğinden hareket etmeliyiz. Netice biz ne karar veririz veTürkiye Cumhuriyeti ne kadar destek olacağa varıyor.
Öncelikle hepimizin farkında olmamız gereken çok önemli bir gerçekle karşı karşıyayız. Dünya insan gücüne büyük zararları dokunacak çok büyük bir ekonomik krize doğru gitmektedir. Çökmekte olan sadece hava yolları şirketleri ve oteller değildir. Restorantlar, kafeler, eğlence yerleri, tek başına çalışan sanatkarlar, esnaflar ve orta ve büyük ölçekli şirketlerde çalışanlar da bu krizden payını almaktadırlar. Beklenen önce bir durgunluk sonra takip eden bir çöküş.
Umudum hastalığın seyrinin en kısa zamanda değişmesi ve durmasıdır. Zaten durmadan birşey olmaz. Durduktan sonra yapılması gerekenler üç ana faktörün organizasyonu ile olabilir. Bu faktörler :
1. Finansman ve ilgili kurumlar
2. Devlet ve ekonomik hareketlenme
3. İşletmeler ve çalışanlar

Salgının önünün alınmasından sonra normal hayata dönüldüğünde karşılaşılacak durum birçok işletme için likidite sıkıntısı , çalışanlar için de işssiz kalınmasıdır. Her ikisi birleştiğinde ortaya hem ekonomik hem de sosyal bir sorun çıkmaktadır. Toplumun huzuru için ekonomik sıkıntılara ilave olarak sosyal sıkıntıların da üstesinden gelinmesi gerekmektedir.
Aşağıda belirtilen önlemler KKTC nin mevcut durumu ve küçük ekonomik yapısı dolayısı ile gelişmiş ülkelerden farklı olmak zorundadır. Alınacak her türlü önemin netice bulması dünyaya açık olmayan bir ekonomik yapı içerisinde çok daha uzun bir zaman almaktadır. Bu nedenledir ki her önlem başka ülkelerle karşılaştırıldığında daha geniş ve daha kapsayıcı olmalıdır.
Finansman :
Bana göre ekonominin tekrar düzelmesi için ana hareket merkezi finansman ayağı olmalıdır. Bankalar , kalkınma bankası dahil , 6 (altı) aylık bir sürede sadece kapılı işletmeler ve çalışanlarının değil , tüm çalışanlar ve işverenler için borçlu cari hesaplardaki faizleri ve taksitli kredileri altı ay ilave faiz hesaplaması yapmadan ertelemek zorundadır. Bankalar bunu yaparken doğabilecek likidite ihtiyacı KKTC Merkez Bankası tarafından karşılanmalıdır.
Burada dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Bankalar Birliği kapalı işletmeler ve çalışanların kredi taksitleri ile borçlu cari hesaplardan doğacak faizleri üç ay süre ile ertelemeye almıştır. Bu önemli ve takdir edilmesi gereken bir karar olmasına rağmen gelecek tehlikyei tam olarak aşabilecek bir önlem değildir. Bu nedenledir ki yukarıda da sözünü ettiğim şekilde bankalar ertelemeyi üç ay değil altı ay süre ile yapmalı ve bunu kapalı işletmeler ve çalışanları ile sınırlamamalıdır. Tam bir hesap olmasa da bankalara yapılacak desteğin 3-4 Milyar TL olacaktır.
Bankalar ve dolayısı ile likidite ihtiyacı sadece erteleme ile sınırlı kalmamalıdır. Birkaç ay durgunluk yaşayan işletmelerin büyük bir çoğunluğunun döner sermaye ihtiyacı doğacaktır. Bankaların kredi ödemelerini ertelemesi işverenleri n mal ve hizmet tedarikindeki ihtiyacını ortadan kaldırmak için Kredi Garanti Fonu ile işletmelere ilave krediler verilmelidir.
Ekon omik krizlerde Bankaların sağlığı çok önemlidir. Bu nedenle KKTC nin en iyi yönetilen sektörü olan bankacılık sektörünün likidite ihtiyacı sağlanıp ekonomiye olan katkıları artırılmalıdır.
Devlet .
Ekonomik kriz döneminde bankaların sağlayacağı finansman dışunda devletin de ekonominin hareket kazanmasına yönelik olarak harcamalarını bilhassa yatırımlar alanında artırması gerekecektir. KKTC gibi bütçe sıkıntısı olan bir ülkenin Türkiye Cumhuriyetinden sadece 72 Milyon Türk Lirası değil çok daha yüksek bir meblağ alması bu ekonomik canlandırma hareketine büyük bir katkı yapacaktır. Bu hareketler devlet yatırımları dışında vergilerde getirilecek indirimlerde de kendini göstermelidir.
Devletin alması gereken diğer önlemler :
1. Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi ödemelerini 6 ay ertelemek, buna bağlı olarak da
2. Kurumların beyanname verme süresi olan 30 Nisan 2020 yi 4 ay ileriye atmak sureti ile bu beyanlarda çıkan ödemeleri altı ay ertelemek,.
3. Gelir Vergisi beyannamelerinin verilmesi nin ardından ödeme sürelerinin 2020 yılı için altı ay uzatılması,
4. KDV beyannemelerinin ödemelerinin 6 ay süre ile ertelenmesi,
5. Kurumlar Vergisi oranlarında indirim yapılması,
6. Gelir Vergisi oranlarında indirim yapılması,
7. KDV oranlarında indirim yapılması,
8. Sosyal Sigorta Primlerinin ödenmesinin 6 ay süre ile ertelenmesi,
9. İhtiyat Sandığı primlerinin ödenmesinin 6 ay süre ile ertelenmesi,
10. Altı ay süre ile petrol üzerindeki vergilerin indirilmesi,
11. Elektrik fiyatlarında 6 ay indirime gidilmesi,
Devletin yukarıda sıralanan indirim veya ertelemeyi finanse edecek bir kaynağı maalesef yoktur. Ancak tek çıkş kapısı olan Türkiye Cumhuriyetininden sağlanacak önemli bir destek KKTC hükümetinin bu aşamada halkın tekrar ayakları üzerinde duracak duruma gelmesinde önemli bir rol oynayacaktır.
Avrupa Merkez Bankasının ülkelere sağladığı 750 Milyar ABD doları desteğe bakarsak olayın vahametini görebiliriz. Hele de Kıbrıslı Rumların Avrupa Merkez Bankasından da finanse edileceğini bilmemiz herhangi bir gelişme yapmamamız halinde aramızdaki dengenin Rumllar leyhine gelişeceğini de söylemekte yanlış olmaz. Bu arada Avrupa Komisyonun Kıbrıslı Türk İşletmeler için kurtarma paketleri varsa bu konu da bir araştırılsın. Bu dönemde tüm kaynaklar seferber edilmelidir.

İşletrmeler ve Çalışanlar :
İşletmelerin toparlanma için çok zor bir süreçtenn geçecekleri ortadadır. Onlar için tedarik zincirinin başlaması ve satışa dönüşmesi ve buna ilave olarak çalışanlarını ödemeleri çok önemlidir. Bu nedenle gerek bankalar gerekse devletin alacağı önlemler işletmeler için can simidi niteliğindedir. Ancak KKTC hükümeti kendi üzerine düşeni yapıacaksa işletmelerin de çalışanlarının görevlerine devam etmelerini sağlamak için ellerinden geleni yapmaları gerekir. Gerek işletmeler gerekse çalışanlar bu zor zamanların atlatılmasında kenetlenmeli ve düzlüğe çıkabilmek için elbirliği ile çalışmalıdırlar.
Yıllardır izole yaşayan ve ayakları üzerinde duran bu cesur toplumun bu krizi de atlatacağına inancım büyüktür. Hep birlikte hedefe yürüyelim.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ''FAİZ, ERTELEMESİ, 6, AY, SÜREYLE, YAPILMALI'',
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv