Haber Detayı
11 Haziran 2018 - Pazartesi 21:29 Bu haber 213 kez okundu
 
HALKTAN KOPUK BİR BELEDİYE VAR
EROĞLU: "LEFKOŞA’e yayınlanan ve gazeteci Ulaş Barış’ın sunduğu Seçim Gündemi programına katılan DP Lefkoşa başkan adayı Gencay Eroğlu, seçimle ilgili projelerini anlattı.
KIBRIS Haberi


 

"Çalışmalar çok iyi gidiyor sıcaklara rağmen. Yılmadan, usanmadan koşturuyoruz. Hep birlikte çalışıyoruz.  Her şey Lefkoşamız için” diye sözlerine başlayan Eroğlu “Çünkü biz Lefkoşa’nın yaşanabilir olmasını ve Lefkoşa’nın halkına hizmet için yola çıktık. Elimiz kırılmış, sıcak varmış önemli değil. Lefkoşalıya yakışır hizmet vermek için çalışıyoruz” dedi.

“LEFKOŞA’NIN GİRİŞİNDE BİLE BAŞKENT HAVASI YOK”

Lefkoşa’nın bir başkent havasından çok uzakta olduğunu vurgulayan Gencay Eroğlu “Lefkoşa’nın girişinden Ercan’a geldiniz, bir bakın. Bir başkentin giriş yok. Başkent havası yok. Öyle bir his yok. Başka ülkelerde girişinden anlarsınız dokusunu. Sineğinden, pis kokularından, çöplerinden, etrafın düzgün olamamasından,  Haspolatından, Hamitköyünden, kanalizasyon sorunundan her şey gözüme batıyor” diye konuştu.

Kültür Sanat faaliyetlerinden dolayı sık sık yurt dışına gittiğini anlatan Gencay Eroğlu  “Oradan gelince gördüğüm manzara, laik olmadığımız bir çevrede yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Biz Lefkoşa’ya layık olduğu yaşamı sunmak için çalışacağız. Kaldırımda tekerlekli sandalyesiyle insanlar gezemiyorsa, engelli insanlar bir yere götüremiyorsa veya hayvanlarımızı koruyamıyorsak bu utanç vericidir. Önce altyapıyı yaparsınız, ondan sonra tüm bunları gerçekleştirirsiniz. Olması gereken budur. Önce altyapı olacak. Adam diyor ki; "Ayda 3 kez çağırıyorum, fosseptiği boşalttırıyorum ve 150 TL veriyorum.” Bu olmaması gerek bir şeydir ifadelerini kullandı.

İşte Gencay Eroğlu’nun açıklamaları:

“Hamitköy'de ayrı, Haspolat'ta ayrı sorun... Çamurkent diye bir kentimiz var Haspolat'ta. İçler acısı. Elektrik, su, yol yok, kışın çamur içinde. Vatandaş kan ağlıyor. Evimin arkası çirkef suları taşıyor, sinek, pis koku var. Belediyeye şikayette bulunmuş, Harmancı oranın tahlilinin yapıldığını ve temiz olduğunu söylemiş. Sorun çok, Suriçi'nde başka sorun, Hamitköy'de başka sorun, trafik sorunundan çöpe kadar her şey belediyenin asli görevidir.

Belediye çalışanları beni dinliyordur şu anda; belediyede çok çalışan var ama hizmet yok deniyor. İyi bir yöneticiyseniz çalışanınızı halka bu şekilde gösteremezsiniz. Müşavirlik dönemi yaşadım; eve git sana ihtiyaç yoktur denildi. Ben çalışmak isterim, belediye çalışanlarını iyi bir yönetim olsa halkın gözünde böyle küçük düşürmezdi. O insanların bir günahı yoktur, ekmek paralarıdır, evet çalışacaklar. Belediye içinde Gencay Eroğlu gelince hepsini atacak diye dedikodular çıkıyor. İnanmasınlar. Kimsenin ekmeğiyle oynamayız.”

"HALKTAN KOPUK BİR BELEDİYE"

“Şubeler açarsınız bölgelere, çalışanlarınızı görevlendirirsiniz, hem halkın içinde olursunuz, birebir sorunları dinlersiniz. Geçmişinize bakacaksınız. İyi bir idarecilik yapmış mı? Herkes idareci, lider olamaz.

Ben gerek öğretmenlik, gerekse Gençlik Dairesi müdürlüğüm yıllarında insanların siyasi görüşlerine göre ayrım yapmadım, herkese saygı duyup işledim. Gençlik Dairesi dönemimde de ben ve ekibim çok güzel işler yaptık. Biz yaptık. Çalışanınız size inanmaz, siz de çalışanınıza değer vermezseniz iş yapamazsınız. Çok farklı görüşlerde olan insanlarla bir aile gibi çalıştık dairede. Halen daha o ilişkimiz devam eder. Zaman zaman soyadından dolayı beni yakinen tanımayanlar da araştırsalar, nasıl insanlara değer verdiğimi, saygı duyduğumu biliyorlardır.

Geçenlerde bir video yayınladık; bilmeyenler konuşabiliyor ama benim 1986 yılında öğretmenliğe başladığım günden itibaren kültür, sanat ve spora yaptıklarımız ortadadır. Bir memleketin kültürüne sahip çıkması gerekir. Bunu da gençlerine, çocuklarına yayması gerekir. Sırf şov yapsın diye halk danslarıyla ilgili video çekti dediler. Bizim hayatımız bununla geçti. Dipkarpaz'a kadar kültür merkezleri açtık. Gençlerimiz Avrupa'ya açılsın diye uluslararası üyelikler aldık.”

"LEFKOŞA HALK AKADEMİSİ'Nİ AÇACAĞIZ"

“Bir derneğimiz ziyaret etti; belediyede kültür-sanat adına neler yapacaksınız diye sordular. Lefkoşa Halk Akademisi'ni açacağız. Bunun altında çocuklara, gençlere, yaşlılara, engelli çocuklar ve ev kadınlarımıza sanatsal-kültürel-sportif faaliyetler yaptıracağız, sanat sokakları yaratacağız, ev kadınlarımızın orada satış yaparak gelir elde etmelerini sağlayacağız. Bırakın sineği, hamamböceğinden kurtulmayı, onlar asli görevdir. Ben kaldırım, yol yaptım demeye utanırım; bunlar senin asli görevindir. Ama bu projeler halkımın sosyal yaşantısına, kişisel gelişimine katkıdır, yerel yönetim budur.”

“DEREBOYU'NUN PARALELİNDEKİ YOLU AÇACAĞIZ”

“Trafik problemini çözmek için öncelikle toplu taşımacılığı geliştireceğiz. Bisiklet yolunu yaptıktan sonra bisikletleri sunacağız. Trafiğin akışını rahatlatmak için Trafik Dairesi Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü'yle çalışarak şehrin giriş çıkışlarını nasıl rahatlatabileceğimizi görüşeceğiz. Paralel yolları araştıracağız. Bu arada ben proje sunuyorum, iki gün sonra bir aday aynısını sunuyor. Sorun yok, bizi takip etmeye devam etsinler.

Park yeri sorunu ve oralara restoran-kafelere gelen vatandaşların park ettikleri zaman her yerin sarı çizgi olması ve yüksek meblağlarda ceza ödemeleri söz konusu. Belediye olarak otopark sunmadan bu cezaları halktan talep edemezsiniz. Şimdi otopark vardı da biz mi park etmedik der insanlar ve haklıdır. Ben 26 sene Osman Paşa Caddesi'nde yaşadım ve sorunlarını iyi biliyorum. Cadde üzerinde yaşamak zor. GKK, Barış Kuvvetleri olsun, TC Elçiliği olsun, her kurumla görüşme yaptıktan sonra Dereboyu'nun paralelindeki yolu açacağız. Komutanlarımız, elçilerimiz olsun hassas olmaları gerekir.

Yarın akşam Bedesten'de projelerimizi detaylı bir şekilde sunacağız.”

“AĞZIMIZDAN NE ÇIKARSA DÖNER DOLAŞIR BİR BAŞKA ARKADAŞIMIZIN AĞZINDAN ÇIKAR”

“Sizin için parklar, yeşil alanlar yapılacak dendiğinde bizim halkımız bilinçli ve aydın insanlardır ve korurlar. Bugüne kadar ağacı, çiçeği kim sökmüş ki? Sökmezler...

Bir amfi tiyatroya ihtiyaç vardır. Lefkoşamızı biz kültür-sanat, turizm ve bilim başkenti yapacağız. Oluşturacağımız kültür parkının içinde yeşil alanlar, amfi tiyatro, sergi salonları olacak. Meydanı da geliştirdik ama bu konudaki detayları yarın saat 18.00’de Bedesten’de yapacağımız toplantıda açıklayacağım. Çünkü takipçimiz çok; ağzımızdan ne çıkarsa döner dolaşır bir başka arkadaşımızın ağzından çıkar.”

“LEFKOŞA'DAKİ GENÇLERİMİZİN TL’NİN DEĞER KAYBETMESİYLE EV SAHİBİ OLMASI İMKANSIZLAŞTI”

“Sosyal konut projemiz var. Lefkoşa'daki gençlerimizin dövizin de yükselmesiyle ev sahibi olması da imkansızlaştı. Dövizle borçlanınca üstesinden gelinemiyor, ailelerden yardım alınıyor gibi sorunlar var. Yeni evlenecek olan gençlerimiz için sosyal konut projemiz var. Paydaşlarla birlikte bu projeyi sunacağız, TL taksitleriyle yapacağız, tüm bunların çalışmaları da ilgili uzmanlarımız tarafından hazırlanmıştır. Merkezi hükümetle yapacağımız istişare sonucunda devlete ait arazilere inşa edilecek. Devletin arazisi çok.”

"KIRSAL KESİMDEKİ GENÇLERİMİZE ARSA VERİLMESİNİ ONAYLIYORUM"

“Ayrılan proje kalemlerini kullanacağız. Hem AB, hem de TC kaynaklı proje kaynaklarımızı kullanacağız. Maksimum 40 bin Sterlin diyoruz bu sosyal konut projesi. Bunu TL borçlandıracağız. Tüm altyapısı hazırdır.

Kırsal kesimdeki gençlerimize arsa verilmesini onaylıyorum. Gençlerimizin köylerine sahip çıkması, yerleşmesi anlamında gençlere bu arsaların verilmesi çok güzel. Ama gençler diyor ki; kırsal kesimde arsa veriliyor da Lefkoşalı gençler olarak bize neden verilmiyor? Biz de Lefkoşalı gençlere sosyal konut projemizi sunuyoruz.”

 “SURİÇİ'NİN HAVASI, DOKUSU VE GENÇLERİN BU YATIRIMLARI ÇOK GÜZEL. AMA ŞİKAYET DE ALIYORUZ”

“Genç girişimcilerimiz Surlariçi'ne barlar, restoranlar açıyor. Suriçi’nin havası, dokusu ve gençlerin bu yatırımları çok güzel. Ama şikayet de alıyoruz. Gençlerimizin göç etmesini istemiyoruz değil mi? Ama belediye olarak ne yardımda bulunuyorum? Bir tabela assalar dünyanın vergisini verir. Biz Suriçi'nin dokusuna uygun şekilde canlanmasını istiyor muyuz? Gençlerimiz borçlanarak bu yerleri açıyor mu?

O zaman ben belediye başkanı olarak o tabelalardan gençler borçlarını bitirene kadar vergi alınmaması birincisidir. Diğer yandan hem hanelerde hem işyerlerinde en yüksek su parasını Lefkoşa öder. 10 tonun üzerinde katlanarak devam ediyor su. Kartlı sistemle su alanlar da 9,50-10 TL öder. 2.50'ye girişi olan bir suyu biz 4.50'ye halka satacağız, 10 tonun üzeri için o artışı da yapmayacağız. Sosyal yardım alanlara da 10 tona kadar ücretsiz su vereceğiz.

Şimdi belediyenin borcu varsa ben halktan soygunculuk yaparak mı kapatacağım bunu? 2.50 TL'ye gelişi var suyun. Asgari ücretli su parasını ödeyemiyor. Ben neden belediyenin borcu var diye bu soygunculuğu yapayım halkıma? Halk zaten geçim derdindedir, günahtır. Belediye Meclis üyeliğine aday arkadaşlarımızın hepsi kendi alanlarında başarılı, çok değerli arkadaşlarımızdır. Biz halkımızdan destek istiyoruz. Hem başkan hem belediye meclis üyesi adaylarımız olarak.”

“SERDAR DENKTAŞ’IN PROBLEM ÇÖZÜCÜ ÖZELLİĞİ BENİ ETKİLER”

“Serdar Denktaş ile ilişkim yıllardır saygı çerçevesinde sürüyor. Çok saygı duyduğum siyasetçi bir abimiz, rahmetli Denktaş beyin her zaman hayranı, destekçisiydik. O bir tarafa Serdar bey'le benim bakanlığımı yaptığı dönemde yakinen çalışma ortamımız oldu. Problem çözücü özelliği beni etkiler. Ben problemlerin hemen çözülmesinden yanayım. Çözüm odaklıyım. Serdar Bey'de de o var. Birçok kez birlikte çalıştık, Gençlik Dairesi'nin çözülmeyecek dahi olsa bir problemi olduğunda hemen bir çözüm bulmuş, yardım etmiş ve sunduğumuz tüm projelere değer ve onay vermiştir.

Ben 9 senede belki de 10 bakanla çalıştım. Bazıları vardı ki bir heyecanla dosyanızı alıp gidersiniz, projeleri anlatmak istersiniz, anlatırken karşınızdaki ikide bir saatine bakarsa ben o dosyayı kapatırım bir daha da gitmem. Çünkü umurunda değildir o projeler.

32 senede çok şeyler gördük. Çok değerli bakanlarımızla, müsteşarlarımızla çalıştım, çok şeyler öğrendim, çok tecrübeler edindim. Bürokrasinin bütün işleyişlerini bilerek yetiştik. Basamak basamak bu noktalara geldik. Karşınızdakinin size, projelerinize değer vermesini istersiniz. Serdar bey değer verdiği için gözümde iyi bir politikacı, saygıdeğer bir abi olmuştur”

"YEREL YÖNETİMLERDE PARTİ ROZETİ ÖNEMLİ DEĞİLDİR. KİŞİLER ÖNEMLİDİR"

“Halkımızdan destek bekliyorum. Yerel yönetimlerde parti rozeti önemli değildir. Kişiler önemlidir. Kişilerin geçmişinde yaptığı hizmetler ve yapacağı projeler önemlidir. Bugüne kadar da yapamayacağım hiçbir şeyin sözünü vermedim. Bizi bilen de öyle bilir. Asla insanları kandırmadım. Yapamazsam da ben bunu yapamam derim. Halkımızın refahı, huzuru için aday oldum. Her görüşten de destek bekliyorum."

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , HALKTAN, KOPUK, BİR, BELEDİYE, VAR,
Haber Videosu
Yorumlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv