Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 14:20 Bu haber 610 kez okundu
 
HAYVAN HASTALIKLARIYLA MÜCADELE PROGRAMINDA İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLDİ.
HAYVAN HASTALIKLARIYLA MÜCADELE PROGRAMINDA İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLDİ...ŞAHALİ:“PROJENİN TAKİBİNİN YAPILMASI BİR ZORUNLULUK”
KIBRIS Haberi


ATABEN:“ÜLKEDEKİ HAYVAN VARLIĞIMIZIN KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE AB NORM VE KURALLARI ÇERÇEVESİNDE HASTALIKTAN ARİ STATÜDE OLDUĞU BELGELENMİŞ OLACAK”


SAYILI: “BU PROJENİN ARA VERMEKSİZİN DEVAM ETMESİ VE ÜLKEMİZİN BU HASTALIKLARDAN ARİ KONUMA GELMESİ EN BÜYÜK TEMENNİMİZ”

Küçükbaş ve büyükbaş hayvan hastalıklarının eradikasyonu için başlatılan çalışmanın ikinci aşaması için bugün Veteriner Dairesi ile Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği arasında sözleşme imzalandı.

Hayvan Hastalıkları Kontrol Sözleşmesi’ne Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Umut Sayılı imza attı. İmza törenine Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve AB’den bir uzman da katıldı.

ŞAHALİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali törende yaptığı konuşmada, küçük ve büyük baş hayvan hastalıkları ile mücadele projesinin devamlılık gerektiren bir proje olduğunu, bu düşünceyle hükümetlerin değişmesine rağmen projenin sürdürüldüğünü kaydetti.

Projenin, gıda güvenliği, hayvansal ürünlerin ekonomik sürdürebilirliği, hayvan ürünlerinin ticareti, istihdam ve hayvancılık alanında yatırım açısından önemli olduğunu kaydeden Şahali, projenin gerek AB katkıları gerekse de ülkenin kendi kaynaklarıyla takibinin yapılmasının bir zorunluluk olduğunu kaydetti.

HAYVAN SAYILARI

Kuzey Kıbrıs’taki küçük ve büyük baş hayvan sayılarının azalmakta olduğu yönde basında çıkan haberle ilgili olarak ise Şahali, hayvan hastalıklarıyla mücadele projesi kapsamında hayvan sayımı da yapıldığını, aynı zamanda eldeki eski rakamların güvenilir olmadığının da görüldüğünü, bu nedenle doğru değerlendirme yapılamayacağını kaydetti.

Şahali, “Hayvan sayısındaki değişimi, doğrudan ekonomik sebeplere bağlamak çok doğru olmaz” dedi

Bakanlık olarak tarımsal ve hayvansal ürün ihtiyacı üzerinde çalışma başlattıklarını, hedefin gıda üretimi bakımından kendi kendine yeter bir düzeye gelmek olduğunu kaydeden Şahali, “Şu anda o noktada olmadığımız için her gün için özellikle et kaçakçılığıyla ilgili vakalar basında yer almaktadır. ..Kaçakçılığa da zemin yaratan bir durum var ortada” dedi.

Yetiştiriciliğin desteklenmesi gerektiğini ifade eden Şahali, ancak gerek canlı gerekse de karkas halinde hayvan ithalatının hükümetin gündeminde bulunmadığını ifade etti.

HAYVAN REFAHI

Hayvan Refahı Yasası’nın güncellenmesinin de gündemlerinde olduğunu kaydeden Şahali, pet hayvanlarının denetiminin gündeme alınmasının gerektiğini ifade etti.

Şahali, av hayvanları ile ilgili bir yön belirlemek için birden çok tarafın bir araya gelmesi gerektiğini kaydetti.

ATABEN

Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, birinci aşamada büyükbaş hayvanlarda Brusella, Lökoz Tüberküloz hastalığı, küçükbaş hayvanlarda ise sadece Brusella hastalığı için tarama yapıldığını, taramada sadece hayvan varlığının yüzde 1.5’inde Brusella mikrobuna rastlandığını kaydetti.

Birinci aşamada hayvan ticaretine engel olan hastalıkların tarandığını, ikinci aşamada büyükbaş hayvanlarda görülen Şap ve LSB hastalıkları, küçükbaşta ise koyun keçi vebası ve çiçeğinin eradikasyonunun hedef alındığını kaydeden Ataben, “Ülkedeki hayvan varlığımızın çok kısa bir süre içerisinde AB norm ve kuralları çerçevesinde hastalıktan ari statüde olduğu belgelenmiş olacak” dedi. 

Çalışmaların tümünün Avrupa Birliği mali ve teknik desteği ile yürütüldüğünü kaydeden Ataben, hastalıktan ari işletmelerin tescil edilmesinin hayvan üreticilerine ekonomik kazanım getireceğine inandıklarını kaydetti.

SAYILI

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Umut Sayılı ise, birinci etapta Veteriner Dairesi ile ciddi bir işbirliği gerçekleştirerek, taramayı 6-7 aylık bir sürede tamamladıklarını, bunun memnuniyet verici bir süreç olduğunu kaydetti.

Sayılı, “Bu projenin ara vermeksizin devam etmesi ve ülkemizin bu hastalıklardan ari konuma gelmesi en büyük temennimizdir” dedi.

Veteriner Dairesi’ne göre, KKTC’deki büyük baş hayvan sayısı 62 bin, küçükbaş hayvan sayısı ise 280 bin civarında.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HAYVAN, HASTALIKLARIYLA, MÜCADELE, PROGRAMINDA, İKİNCİ, AŞAMAYA, GEÇİLDİ.,
Haber Videosu
Yorumlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv