Haber Detayı
08 Eylül 2017 - Cuma 15:12 Bu haber 406 kez okundu
 
"HER ALANDA TOPLUMA HİZMET MİSYONUMUZ..."
KIBRIS Haberi


Koopbank 58. kuruluş yıl dönümünükutluyor. 9 Eylül 1959 tarihinde 196 Türk kooperatifinin ortaklığıyla kurulan banka, bugün bankacılık sektörü içindeki en büyük finansal kuruluş olma özelliğini sürdürüyor.
Kooperatif Merkez Bankası’nın (Koopbank) 58. kuruluş yıl dönümünde değerlendiren Koopbank Genel Müdürü Kemal Ataman bankanın gelişimini anlattı.
Genel Müdür Kemal Ataman, Koopbank'ın bu toplumun içinden çıkan bir kurum olduğuna, her zaman toplumsal çıkarları önceliğinde tuttuğuna vurgu yaparak, bu nedenle son yıllarda kuruluş yıl dönümlerinde kamuoyunu bilgilendirmeyi bir görev olarak addettiklerini belirtti.

Ataman, her geçen gün gerek finansal gücü, gerek şube ve ATM ağı gerekse teknolojik altyapısı ve verdiği hizmetleri ile daha da büyüyen Koopbank’ın, bankacılık hizmetlerinin yanı sıra iştirakleri ile birlikte ülkede sosyal ve kültürel yaşam ile sporayaptığı katkılarlatam 58 yıldır Kıbrıs Türk Halkı’nın yanında olduğunu belirtti.

Bilanço büyüklüğü bakımından bankacılık sektörünün yaklaşık %22’sini temsil eden Koopbank’ın, KKTC bütçesinin 5.7 milyar TL olduğu bir yapıda, 5 milyar TL’ye yaklaşan bilançoya sahip olduğunu kaydeden Ataman, bankanın KKTC ekonomisi içindeki önemi ve toplum nezdindeki yerinin mevcut finansal veriler ile net şekilde ortada olduğuna vurgu yaptı.

Koopbank’ın 120,000’i aşan ve daha önemlisi çoğu kooperatif gönüllüsü sadık bir müşteri portföyüne sahip olunduğunu belirten Ataman, öz kaynakları, mevduat ve plasman hacmi, yarattığı katma değer ve devlete doğrudan ve dolaylı olarak sağladığı vergilerle ülkemizin lider finansal kuruluşu konumundaki bankanın ülke insanı ile kol kola büyüdüğünü ve bankanın 58. yılında toplumun desteği ile toplum için var olduğunu kaydetti.


Ülkemizin gelişimine tanıklık ettik

Koopbank’ın kuruluşundan bu yana geçen 58 yılın anlamını iyi kavrayabilmek için onun hangi misyon ve şartlarda kurulduğuna iyi bakılması gerektiğini belirten Ataman, Koopbank’ın gelişim sürecinin ülke gelişimi ile paralellik gösterdiğini vurguladı. “Bir banka düşününüz ki ülkesinin tarihi dönemeçlerinin tümüne tanıklık etmiş olsun. Zor zamanlarının gerektirdiği dayanışma kültürüyle yoğrulup, bu kültürü geçen yıllarla pekiştirerek yarım asır sonrasına taşısın. Ülkesinde tarımdan, sanayiye, ticaretten, eğitime gelişen tüm sektörlerde kilometre taşı olsun ve ülkesinde kazandığını sadece ülkesi ile paylaşsın. Sonra, bir halk düşününüz ki, bu bankaya öyle çok güvensin ki, onu ülkesinin en önemli bankası yapsın. Biz işte böyle dönemeçleri geçip bugün 58. kuruluş yıldönümümüzü gururlakutluyoruz” dedi.

Kendi kültürel değerlerimizi, misyonumuzu ve istikrarlı iş anlayışımızı koruyarak bu günlere geldik

Koopbank’ın ilklerin bankası olduğunu dile getiren Genel Müdür Kemal Ataman, bundan tam 58 yıl önce tek bir şube ile hizmete başlandığını, aradan geçen zamanda Koopbank’ın Kuzey Kıbrıs’ın en çok şubeye sahip bankası olunduğunu ve 20 şube ile hizmet verdiğini ifade etti.

Ataman,ülkede ATM kuran ilk yerel banka olarak yola çıktıkları 23 yıl öncesinden bugüne kadar geçen süreç içerisinde gerek Koopbank’ınkendi gerekse teknoloji desteği verdiği kooperatiflere ait toplamda 40 ATM ile Kuzey Kıbrıs’ın her yanında hizmet verildiğini vurguladı. Ataman,“Koop24” markasını sadece Koopbank’ın değil ülkemizdeki tüm kooperatiflerin dünyada geçerli markası haline getirdiklerini dile getirirken,internet ve mobil şubeleri, çağrı merkezi gibi zamanın ve teknolojinin gerekliliklerinde de öncü olduklarına işaret etti.

Ataman, Koopbank’ın toplumun kalkınmasına kooperatifler aracılığıyla ve onlarla birlikte yön vermek misyonuyla kurulduğunu, 58 yıllık süre içerisinde kendi kültürel değerlerini, iş yapma tarzını, ekonomik misyonunu ve istikrarlı iş anlayışını koruyarak çok ciddi noktalaraulaştığını ifade etti.

Koopbank güvenin eseridir
Koopbank’ın halkımızın duyduğu güveni temsil ettiğini ve bunun bir rastlantı olmadığına dikkat çeken Ataman, ülkemizdeki mevduatın dörtte birine yakınının, rakamsal olarak bankacılık sektörü içindeki toplam mevduatın %24’üne karşılık gelen 4.4 milyar TL’nin Koopbank’a emanet edilmiş olunmasının, duyulan güvenin en büyük kanıtı olduğunu sözlerine ekledi.

Finansal açıdan önemli bir kriter olan yeni mevduat girişine de dikkat çeken Ataman “bankaların mevduat kalemi faiz eklenmesi neticesinde devamlı artış gösterebilir, ancak bankalar için asıl önemli olan ise yeni mevduat girişidir” ifadesini kullandı. Ataman son bir yıllık dönem içerisinde Koopbank’a yeni mevduat olarak Türk Lirası ve yabancı para cinsinden toplam 250 milyon TL’ye karşılık gelen bir giriş olduğunu vurguladı.

Ülkemizdeki kredi yelpazesinin tamamında Koopbank var

Genel Müdür Ataman, toplumun her kesiminin ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına son 1.5 yıl içinde çeşitli sektörlere yaklaşık 250 milyon TL’ye karşılık gelen kredi kullandırıldığını kaydetti. Rakamsal olarak 5000’i aşan kişi ve kuruluşa kredisağlandığını belirten Ataman, özellikle son dönemde gelişmekte olan ve bankanın son 30 yıllık sürecinde önceliklerinden biri olan yükseköğrenim sektörüne deciddi destek sağladıklarını ve portföylerine 2 yeni üniversiteyi daha katarak toplamda 4 büyük üniversiteye yatırımları için destek sağlar hale gelindiğine işaret etti.

Ülkemizin öz varlığını sakınmamız gerek

Koopbank’ın tarihsel gelişimi ve günümüzdeki faaliyet alanları ile artık kamuya mal olmuş bir kurum olduğuna dikkati çeken Ataman, "Kamuya mal olmuşluğu, Koopbank’ın iştirakleri ile birlikte bu ülkenin öz varlığı olması diye ifade ediyorum. Diğer taraftan ise, kamu eliyle yönetilmemiz nedeniyle zaman zaman medyada farklı yorumlara maruz kalıyoruz. Unutulmamalıdır ki Koopbank bu ülkenin zor zamanlarında halkı tarafından kurulmuştur, sahipleri halktır. 58 yıllık süreç içerisinde ülkemizde yaşam şeklimizden siyasete, sosyal ve kültürel eğilimlerimize kadar değişiklikler olmuştur ve bundan sonra da olacaktır. Ancak ne değişirse değişsin Koopbank bu ülkeye ve insanına aynı kararlılık ve samimiyetle hizmet etmeye, değer kazandırmaya devam etmiştir ve edecektir.  Değişen süreçlerde ülkemizin ekonomisinin istikrarı neyi gerektiriyorsa, kısa dönemli kazançlar ya da fırsatçılıkları düşünmeden hareket etmiştir, hep edecektir de. Bu, kooperatif kültürünün bir parçasıdır ve herkesin bu kültürü ve bu kültürün en değerli ürünü olan Koopbank’ı gözünü sakınır gibi sakınması gerekir” dedi.

Ana görevlerimizden biri tarım ve hayvancılık sektörünün desteklenmesidir

Genel Müdür Ataman, ana görevlerinden birinin tarım ve hayvancılığın desteklenmesi olduğuna dikkat çekerek,  bu alanda etkin ve eksiksiz bir hizmet verildiğini,  tarım ve hayvancılık sektöründeki kredilerin büyük bir kısmının Koopbank tarafından sağlandığını söyledi. Bu kapsamda,  Koopbank ve iştirakleri olan Zirai Levazım Kooperatifi, Binboğa Yem Fabrikası ve Koop Süt’ünüreticilere ve toplumun bütün katmanlarına hitap eden, destek veren ve onlarla birlikte yürüyen büyük bir camia haline geldiğini söyledi. Ataman, bankanın mali iştiraki olan Şeker Sigorta ile sigortacılık sektöründe de yer aldıklarını, Şeker Sigorta’nın ülke geneline yayılmış sayısı 74’ü bulan geniş acente ağı ve kanıtlanmış üst seviyedeki müşteri memnuniyeti ile sektörünün öncü şirketlerinden biri olduğunu belirtti.

Kooperatif ruhunu hep taşıdık

Koopbank’ın 1959’da kooperatiflerin ortaklığıyla kurulduğunu belirten Kemal Ataman, kooperatiflerle olan ilişkilerinin önemini de vurguladı. “Bugün KKTC'de faaliyet gösteren her kooperatif Banka'nın üyesidir, daha doğrusu bankamızın sahipleridir. Kooperatiflerimiz en yalın haliyle birlikte çözüm üretilen birer merkezdir ve bu şekilleriyle ülkemizdeki kaynakların ekonomimize kazandırılmasını sağlarlar, bulundukları bölgelerin ekonomisinin kurtarıcılarıdır” dedi.

Hedefimiz kooperatiflerle şubelerimizi direkt birbirimize açmak

Son 2 yıldır, kooperatiflere teknolojik ve yeni ürün geliştirme konusunda çok ciddi destek verdiklerini belirten Ataman, özelliklekart kullanımı ve kooperatiflere ait ATM’lerin kurulması için kooperatiflerle ciddi işbirliği yaptıklarını ifade etti. “Hayal gibi gözüken kooperatiflerin bankamız ile online bağlı olmasını ve kooperatiflerin kendi isim ve logolarını taşıyan banka kartlarının üretilmesi süreçlerini başarıyla gerçekleştirdik. Şimdiki hedefimiz ise kooperatiflerle şubelerimizi direkt birbirimize açmak” şeklindeki planlarını anlatan Ataman, hedeflerininkooperatiflere ve Koopbank’a ait şubelerde kooperatif üyelerinin ve banka müşterilerinin karşılıklı işlem yapabilmesini sağlamak olduğu belirtti.

Her alanda topluma hizmet etmek misyonumuzun bir parçası

Koopbank’ın bankacılık faaliyetlerinin yanı sıra kültür, sanat ve spora da büyük katkı sağladığını belirten Kemal Ataman,özellikle spor kulüpleri olan KoopSpor’unülke basketboluna renk katarak büyük başarılara imza attığını belirtti. Ataman, son 2 senedir faaliyete geçirdikleri basketbol akademisi ile çocukları ve gençleri sporun içine çekmekte ciddi bir gayret gösterdiklerini ve bunda da başarı elde ettiklerini sözlerine ekledi. Koopbank’ın spora olan desteğinin futbol branşında sürdüğünü ve bunu Kıbrıs Kupası’na sponsor olarak taçlandırdıklarını ifade etti. Ataman, öte yandan ilkokul çağındaki çocuklara yönelik düzenledikleri ve geleneksel hale getirmeyi planladıkları kompozisyon yarışması ile de çocukların hayallerinin paylaşılmasına ortak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.
Hedeflere uygun performans yakaladık

2016 sonu ve 2017’nin ilk yarısındaki finansal veriler üzerinden değerlendirme yapan Ataman, 2016 yılı için temel bütün kalemlerde, büyüme, karlılık, aktifkalitesinin korunması ve sermaye yönetimi açısından belirlemiş oldukları hedeflerle tutarlısonuçlarelde ettiklerini, 2017 yılı için ise izlenen politikalarla yılın başında hazırlamış oldukları iş programının hedeflerine uygun bir performans yakaladıklarını ifade etti.

Koopbank’ın ilerleyen süreçteki hedefleri konusunda da açıklamada bulunan Ataman, “şu anda en baştaki hedef yeni genel müdürlük binamızı bitirmek ve bankamıza yaraşan ve onun itibarını temsil eden bir merkeze kavuşmaktır.  Neredeyse son 20 yılımız bu hayalin peşinde geçti. Yılsonundan önce yeni binamıza taşınmanın heyecanı içindeyiz” dedi.Yakında  yeni bir şubeyi de hizmet halkalarına katacaklarını belirten Ataman, “Üniversite kampüsü içerisinde bankacılık hizmeti sunma konusunda 30 yıla yanaşan bir tecrübemiz var. DAÜ’deki bu tecrübemizi Girne’ye GAÜ’ye de taşıyoruz ve GAÜ kampüsü içerisinde yeni bir şube açıyoruz” şeklinde konuştu.

Sahip olduğumuz değerlerin korunması ve daha iyi noktalara getirilmesi için çalışıyoruz

Koopbank’ın 58 yıldır bu topraklara sahip çıkarak, halkı ile birlikte çalışıp, üreten büyük bir aile olduğunu vurgulayan Genel Müdür Ataman, şubeleri ve tüm ülkeyi saran kooperatif ağı ile her kesime, her bireye ve sektöre en üst seviyede hizmet sunulmasında görev alan, bankayı bugünlere taşıyan kooperatifçilere,  bankanın geçmişteki ve bugünkü çalışanlarına ve Koopbank'a üretimini, birikimini, emeğini ve hayallerini emanet eden herkese teşekkür etti.

Kaynak: Editör: Meydan Kıbrıs
 
Etiketler: "HER, ALANDA, TOPLUMA, HİZMET, MİSYONUMUZ...",
Haber Videosu
Yorumlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
21
0
2
3
6
11
2
Fenerbahçe
20
0
3
2
6
11
3
Trabzonspor
19
0
2
4
5
11
4
Alanyaspor
19
0
2
4
5
11
5
İstanbul Başakşehir
19
0
2
4
5
11
6
Galatasaray
19
0
2
4
5
11
7
Yeni Malatyaspor
18
0
3
3
5
11
8
Beşiktaş
18
0
3
3
5
11
9
Gaziantep FK
15
0
4
3
4
11
10
Çaykur Rizespor
14
0
5
2
4
11
11
Göztepe
13
0
4
4
3
11
12
Konyaspor
13
0
4
4
3
11
13
Kasımpaşa
12
0
5
3
3
11
14
Denizlispor
11
0
6
2
3
11
15
Antalyaspor
11
0
6
2
3
11
16
Gençlerbirliği
10
0
5
4
2
11
17
MKE Ankaragücü
9
0
6
3
2
11
18
Kayserispor
7
0
6
4
1
11
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv