Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 14:31 Bu haber 1344 kez okundu
 
MUHTARLAR KONUŞTU...
MESARYA BÖLGESİNDE HİZMET VEREN KÖY MUHTARLARINA SORDUK; "BÖLGEDE YAŞADIĞINIZ EN BÜYÜK SORUN NEDİR?"
KIBRIS Haberi


  • Mesarya bölgesinde görev yapan Köy Muhtarları bölgede yaşanan alt-yapı sorununa dikkat çekti. Özellikle de Değirmenlik bölgesinde hizmet veren mahalle muhtarları bölgede coğrafi açıdan sorunlar yaşadıklarını dile getirdi.
  • İnönü Muhtarı Ömer Efendi, en büyük sorunlarının kırsal kesim arsasının dağıtılmaması olduğunu ifade etti. Turunçlu Muhtarı Hüseyin Samancıoğlu ise, köy içerisinde alt yapı çalışmalarının yapıldığını ancak bunu yapan şirketin çalışmayı yarım bıraktığını kaydetti.
  • Nergisli Muhtarı Okan Helvacı, Geçitkale Havaalanı’nın faaliyete geçmesi konusuna vurgu yaparak, bölgenin Havaalanı sayesinde kalkınabileceğine dikkat çekti.
  • Değirmenlik bölgesi muhtarları taş ocaklarının yarattığı ses ve çevre kirliliğinden ciddi şekilde rahatsızlık duyduklarına vurgu yaptı.

Muhtarlar Ne dedi?

“İşsizlik ve kırsal kesim arsası sorunu yaşıyoruz”

İnönü Muhtarı Ömer Efendi, en büyük sorunlarının kırsal kesim arsasının dağıtılmaması olduğunu ifade ederek, Belediye çalışmalarından memnun olduğunu kaydetti.

EFENDİ: “12 yıldır muhtarlık yapıyorum. Bölgedeki en büyük sorunlarımız, işsizlik sorunu ve kırsal kesim arsasının verilmemesidir. Bunun da nedeni hükümet değişikliğidir diye düşünüyorum. Belediye çalışmalarından memnunuz”

“Geçitkale Havaalanı faaliyete geçerse bölgenin kalkınacağını düşünüyorum”

Beş yıldır görevde bulunan Nergisli Muhtarı Okan Helvacı, köyde altyapı ve mandıralar konusunda sıkıntılar yaşadıklarını dile getirerek, köyde bulunan Aya Yorgi kilisesinin bölgeye turizm açısından katkı sağlaması amacıyla tadilatının yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Bölgede bulunan Geçitkale Havaalanı’nın faaliyete geçmesi konusuna değinen Helvacı, “Eğer bu havaalanı faaliyete geçerse bölgenin kalkınacağını düşünüyorum. Ve bunun belediye halkına da hizmet olarak geri döneceğine inanıyorum” dedi.

HELVACI: “Beş yıldır muhtarlık yapıyorum. Belediyemizin bize katkıları oluyor ancak bazı sorunlarımız vardır. Örneğin alt yapı ve kaldırım sorunu yaşıyoruz. Köyümüzde bir kilisemiz mevcuttur. Tadilatı yapılırsa turizm açısından bir katkı sağlanacağını düşünüyorum. Şu an köyümüzde bulunan madıralar çevre sorunu bakımından sıkıntı yaratıyor. Bir de eklemek istediğim bir şey vardır. Bizim bölgemizde Geçitkale Havaalanı bulunuyor. Eğer bu havaalanı faaliyete geçerse bölgenin kalkınacağını düşünüyorum. Ve bunun belediye halkına da hizmet olarak geri döneceğine inanıyorum”

“Alt yapı ile ilgili çalışma yapılıyordu fakat bunu yapan şirket çalışmayı bıraktı”

Turunçlu Muhtarı Hüseyin Samancıoğlu muhtarlıkta ilk döneminin olduğunun altını çizerek, köyde kasis ve çocuk parkında elektriğin olmadığını söyledi. Ayrıca köy içerisinde alt yapı çalışmalarının yapıldığını belirten Samancıoğlu, bunu yapan şirketin çalışmayı yarım bıraktığını vurguladı.

SAMANCIOĞLU: “Benim muhtarlıkta ilk dönemimdir. Bölgemizdeki en büyük sorunlar şunlardır, köyümüzde kasis, kamera, çocuk parkında ışığın olmaması. Ayrıca yaklaşık bir senedir kırsal kesim arsası verilmiyor. Bunun için uğraşıyoruz. Alt yapı sorunumuz vardır, çalışma yapılıyordu fakat bunu yapan şirket çalışmayı bıraktı. Belediyeden beklentilerimiz ise, köy içinde temizlik, düzen olmasıdır. Hizmetten dolayı bazı sıkıntılarımız var. Atıl bölge ile sorunumuz vardı, proje yapıldı fakat hayata geçmedi”

“Belediyemiz elinden gelen her şeyi yapıyor”

Çayönü Muhtarı Musa Yıldırım, bir yıldır muhtarlık yaptığını ve belediyenin çalışmalarından memnunluğunu dile getirdi.

YILDIRIM: “Bir yıldır muhtarlık yapıyorum. Bölgemizde geçim sıkıntısı vardır. Ancak belediyeden memnunuz. Belediyemiz elinde olan tüm imkanları kullanarak elinden gelen her şeyi yapıyor”

Değirmenlik köyünde dört ayrı mahallesinde görev yapan muhtarlar mahalle ve bölge hakkında bilgi verdi. En büyük sorunlarının sineklerin artışı olduğunu anlatan mahalle muhtarları, su kanalı sorunu da yaşadıklarını aktardı.

“Taş ocaklarının yarattığı ses ve çevre kirliliğinden ağaçlar oldukça zarar görüyor”

17 yıldır görevde olduğunu dile getiren Saray Mahallesi Muhtarı Ömer Nizam, yağmur yağdığında çevrenin ciddi şekilde zarar gördüğünü belirterek, taş ocaklarının yarattığı ses ve çevre kirliliğinden rahatsız olduklarını anlattı.

NİZAM: “Muhtarlıkta 5. Dönemimdeyim. Yani 17 yıldır bu görevi sürdürüyorum. Biz bölgemizde coğrafi olarak sorunlar yaşıyoruz. Yağmur yağdığında ciddi şekilde zarar görüyor. Susuzluk gibi bir derdimiz yoktur. Ancak taş ocaklarının yarattığı ses ve çevre kirliliğinden ağaçlar oldukça zarar görüyor. Değirmenlik Belediyesi azaları, muhtarları ve ekibi ile birlikte aktivitelerini eksiksiz yapıyor. Belediye başkanımız halkla samimi ve iç içe olarak görevini sürdürüyor. Bir sorunumuz daha vardır. Onu da eklemek istiyorum. İnsanlar kapılarının önünü çöp dolduruyor. Belediyemiz gayet güzel temizliyor, ancak sürekli temizleyemez. Umarız ki halkımız dikkate alır ve çöplerini kapının önüne atmazlar”

“Geçmişten beridir kanalizasyon ve alt yapı ile ilgili sorunlar yaşıyoruz”

Cami Altı Mahallesi Muhtarı Musa Su İçmez geçmiş yıllardan beridir kanalizasyon ve alt yapı ile ilgili sorunlar yaşadıklarına dikkat çekerek, çevre temizliğinin yeterli olduğunu düşünmediğinin sözlerine ekledi.

SUİÇMEZ: “Muhtarlıkta üçüncü dönemimdeyim. Geçmişten beridir kanalizasyon ve alt yapı ile ilgili sorunlar yaşıyoruz. Çevre düzeni plansız, bunun ile ilgili çalışmaların yapılması gerekiyor. Kanallar açıldı ancak o şekilde kaldı. Rutin faaliyetler dışında bazı projelerin hayat geçirilmesi gerekiyor. Çevre konusunda ise mahallemizdeki bazı otlar büyüdü kesilmeye devam ediyor. Ancak çevre temizliği konusunda yeterli olunduğunu düşünmüyorum”

“19 yıldır görevdeyim”

Yaklaşık 19 yıldır görevde bulunduğunu belirten Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Gülçin Ersoy, sinek sayısında artış yaşandığını ifade ederek, bölgede sürekli olarak tanımadıkları işçilerin çalıştığını ve bununla ilgili gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

ERSOY: “19 yıldır görevdeyim. Bölgemizdeki en büyük sorunlardan bahsetmem gerekirse, işsizlik ve sinek sayısında artış olmasıdır. Bölgemizde tanımadığımız işçiler çalışıyor. Bazılarının da çalışma izni olmadığını düşünüyorum. Gerçi bunun ile ilgili tedbirlerin alındığını gözlemledim. Belediye başkanımız bir yıldır hizmet veriyor. Ve bu bir yılın içerisinde bütün işlerini sırasıyla yaptı ve yapmaya da devam ediyor”

“Muhtarlık binamız yok!”

Tepebaşı Mahallesi Muhtarı Yılmaz Koloğlu ise, görevde birinci yılında olduğunu ve bölgedeki en büyük eksikliğin muhtarlık binasının olmaması konusuna vurgu yaptı.

KOLOĞLU: “Görevde birinci yılımdayım. Mahallemizde en büyük eksiklerden birisi muhtarlık binamızın olmamasıdır. Yollarımız iyi durumda değil, alt yapımız sıfır. Ayrıca su kanalı sorunu yaşıyoruz. Bunun ile ilgili bir çalışma yapılmasını öneriyorum. Bizim bir anaokulumuz var ve duvarları berbat vaziyette. Camimiz kiliseden döndü fakat yıkılmak üzere”

Kaynak: (Özel Haber) - MeydanKıbrıs Özel Haber Editör:
 
Etiketler: MUHTARLAR, KONUŞTU...,
Haber Videosu
Yorumlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv