Haber Detayı
07 Ekim 2018 - Pazar 18:48 Bu haber 311 kez okundu
 
ZMO, YEM HAMMADDELERİNDE KALİTE DÜŞÜKLÜĞÜ YAŞANDIĞINI, BUNUN DA VERİME YANSIDIĞINI İDDİA ETTİ
ODA, YEM AMBALAJLARINDA YEMİN BESİN DEĞERİNİN BELİRTİLMESİNİN ZORUNLU KILINMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ
KIBRIS Haberi


ZİRAAT MUHENDİSLERİ ODASI BÜYÜKBAŞ HAYVAN BESLEMEDE YEM VE YEM HAMMADELERİNE YÖNELİK ÖNERILERİNI AÇIKLADI

Ziraat Mühendisleri Odası, büyükbaş hayvancılıkta süt verimliliği ve besleme konularında Danışma Kurulu’nu toplayarak sektöre önerilerde bulundu.
Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin ülke ekonomisi ve özellikle tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayide istihdam açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirti.
Büyükbaş hayvancılık sektörü yıllık gelir bağlamında 560 milyon TL’lik hacme sahip olduğunun altını çizdi.
Ülkemize yıllık 167 bin ton yem hammaddesi (arpa, mısır, soya küspesi v.b.) ithalattı yapılmaktadır. İthal hammaddeler ile ülke içerisinde üretilen kesif yemlerden 110 bin ton büyükbaş ve küçükbaş karma hayvan yemi üretilerek yıllık 200 milyon TL değerinde katma değer yaratıldığı belirtildi.
Sektör tarafından tüketilen yıllık kaba yem (saman, sano v.b.) tutarının 112 milyon TL olduğu ifade edildi. Ülkemizin zor günlerden geçtiği bu günlerde tarımsal üretimin sorunlarının çok iyi tespit edilerek teknik çözümlerin üretilmesi gerektiği ifade edildi.
Büyükbaş hayvan üretiminde yem fabrikaları ve yem hammadde tedarikçilerinin önemli paydaşlardan olduğu belirtildi. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde kullanılan karma yemlerin bir kısmı üreticiler tarafından üretilirken önemli bir kısmı yem sanayii tarafından üretilmektedir. 
Üretim esnasında yem hammaddelerinin besin madde içerik değerlerinin tam olarak bilinmemesi üretilen yemlerin kalitesi dolayısıyla hayvan verimliliği ve işletme ekonomisi açısından önemli zafiyetlere neden olmaktadır. Yem hammadde fiyatlarında meydana gelen artışlardan sonra ithal yem hammadelerinde kalite düşüklüğünden kaynaklanan verim kayıplarının olduğu üreticiler ve teknik elemanlar tarafından gözlemlediğinin altı çizilmiştir.
İthal yem hammaddelerinde gözlemlenen mevcut durumun devamlılığı hayvansal üretimin sürdürülebilirliğini tehlikeye atacağından Ziraat Mühendisleri tarafından aşağıda belirtilen önlemlerin acilen uygulamaya konması önerilmektedir.

• İthal edilecek yem ve yem hammaddelerine ilişkin minimum standartlarının belirlenmesi,
• İthalat izinleri verilirken ön izin aşamasında gerekli kalite standartlarının koşul olarak açıkça belirtilmesi.
• Yem ve yem hammaddelerinin ülkeye girişinde belirtilen standartların denetlenmesine yönelik analizlerin yapılması ve uygunluğu durumunda ülkeye girişine izin verilmesi.
• Piyasaya sürülen her türlü yem ve yem hammaddelerinin besin madde içerik değerlerinin ambalaj üzerinde veya alım satım esnasında düzenlenen belgeler üzerinde belirtilmesi.
• Yem fabrikalarının depolama şartlarının iyileştirilmesi ve torbalı yem üretiminde besin kayıplarının önleyici ambalajların kullanılması.
• Yem hammaddesi tedarikçilerinin depolarının periyodik olarak denetlenmesi gerekli numunelerin alınması ve sonuçların üreticilerle paylaşılması.
• Yem fabrikalarının denetlenmesine yönelik olarak numune alınmalarını artırılması ve analiz sonuçların üreticilerle paylaşılması.
• Ekonomik ve verimli bir üretim için yem fabrikalarının bünyelerinde mutlaka Ziraat Mühendisi (Hayvan Besleme Uzmanı) istihdamının zorunlu kılınması.
• Yem hammaddelerine yönelik gerekli analizleri laboratuvar koşullarında ve mobil olarak yapılabilmesine yönelik olarak ekipman açısından eksikliklerin giderilmesi. 
• Kaba yemlerin depolanmasına yönelik altyapı yatırımlarına teşviklerin artırılması .
• Kuraklığa dayanıklı veya daha az su tüketen yem bitkilerinin ekilmesinin teşviklendirilmesi.
• Kaba yem fiyat politikası oluşturulmalı. 
• Kaba yem üretiminin ve ticaretinin artırılmasına yönelik olarak devlet tarafından ve özel sektör tarafından toplu alıcı noktalarının oluşturulması yönelik yatırımların teşvik edilmeli.
• Hayvanların değişen hammadde fiyatları ve verim dönemlerine göre beslenmesine olanak sağlamak amacıyla üreticilerin eğitilmesine yönelik programlar düzenlenmesi .
• Devlet tarafından kiraya verilen arazilerde kaba yem üretimi şartın getirilmesi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ZMO,, YEM, HAMMADDELERİNDE, KALİTE, DÜŞÜKLÜĞÜ, YAŞANDIĞINI,, BUNUN, DA, VERİME, YANSIDIĞINI, İDDİA, ETTİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv