Yazı Detayı
30 Mayıs 2017 - Salı 18:15 Bu yazı 1132 kez okundu
 
Futbol Aşkına
Şafak YOLCU
 
 

Bu haftaki konuklarım futbola gönül vermiş, Karaoğlanoğlu köyü sakinlerinden, aynı zamanda Karaoğlanoğlu Spor Kulübü yetkilileri olan Serkan Özdoğdu ve Hasan Çukur. Serkan Bey yirmi sekiz yıldan beri Karaoğlanoğlu Spor Kulübünün yöneticiliğini yapmakta. Hasan Bey ise iki seneden beri Karaoğlanoğlu Spor Kulübü başkanlığını yürütmekte. Bildiğiniz gibi Karaoğlanoğlu’nda bulunan ve yirmi yıldır atıl durumda olan Mete Adanır stadyumu tepeden tırnağa yenilendi. Benim gibi herkesin kafasında projenin finansörü,  stadyumun kullanım hakları vb. konusunda birtakım sorular oluştu. Bu röportajımızda bu sorulara yanıtlar aldık. Hiç sıkılmadan sorularıma yanıt verdikleri için her ikisine de tekrar teşekkür ediyorum. Umarım bu röportajın ardından sizlerin de konuyla ilgili sorularınız yanıt bulur.

 

Röportajın ardından stadyumun önünde çektirdiğimiz hatıra fotoğrafını da yazımın altında bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dilerim.

 

Yirmi yıldır atıl durumda olan Mete Adanır Stadyumu’nun yenilenmesi fikri nasıl oluştu ve gelişti?

Fikir Serkan abiden çıktı. Bildiğiniz gibi buraya otel yapılıyordu. Biz de bunu bir fırsat bildik, kendi topraklarımıza sahip çıkalım dedik.

 

Otelle stadyumun yenilenmesinin ne gibi bir ilgisi var?

 

Aslında ilgisi yok ama otelin sahayı alacağı yönünde dedikodular başlamıştı. Tabi tüm bunlar yalnızca birer dedikodu. Zaten bizim stadımızın yenilenme projesi eksiksiz bir vaziyette tam beş kez Spor Bakanlığı’na yaptığımız müracaatımız üzerine imzalanmış vaziyette beklemekteydi. Ancak bizim için ayrılan bütçe her defasında başka sahalar için kullanılmış ve bize bir türlü sıra gelmemişti. Yani bizim konuyla ilgili müracaatlarımız çok eskilere dayanır.

 

Peki, bu yenilenmenin şimdi olmasının sebebi nedir?

 

Bu kez biz de bakanlıkta bulunan bir arkadaşımızın sayesinde öğrendik ki projemizin her şeyi hazır fakat halen beklemededir. Bunun üzerine bir eylem düzenledik. Zaten eylemde de gördüğünüz gibi ne bir parti, ne bir kurum hedef alındı ne de herhangi bir taşkınlık yapıldı. Biz sadece sahamızı istedik. En sonunda sesimizi duyup yenileme çalışmasının başlamasına karar verdiler.

 

Bütçe kimin tarafından karşılandı?

 

Bütün bütçe Spor Bakanlığı tarafından karşılandı. Gördüğünüz her şey Spor Bakanlığı tarafından yapıldı ve Karaoğlanoğlu Spor Kulübüne tahsis edildi. Stadyumun bütün kontrolü Karaoğlanoğlu Spor Kulübüne aittir.

 

Çevre düzenlemesi bittiğinde stadyum nasıl bir görünüme kavuşacak? Misal, şu an stadyumun kuzeyinde bulunan ve adeta bir tepe oluşturan kaya parçaları yenileme projesi kapsamında mı?

 

Hayır, o kısmın stadyumla bir ilgisi yok. Zaten bizim sınırımız şu an içinde bulunduğumuz kantin binasının hemen önündeki yola kadardır. Şu anda hayata geçirmeyi düşündüğümüz yeni projelerimiz var. Sahamızı korumak için etrafının tellenmesini hedefliyoruz. Aynı zamanda sahayı çevreleyen yürüyüş parkurunu da kapsayacak şekilde bir telleme yapılacak. Alt yapının tamamlanması gerekiyor. Çevre düzenlemesi yani ağaçlandırma da olacak. Araç park yerinin düzenlenmesi bittiğinde oranın da ağaçlandırması yapılacak. Narenciye türü ağaçlar dikmeyi düşünüyoruz. Zaten duşlarımız ve tuvalet-lavabolarımız mevcut. Ek olarak kantin binasının yanına da lavabo-tuvalet yapılmasını istiyoruz. Tribünlerin hemen arkasındaki toprak yer temizlenecek. Oraya bir tenis kortu yapmayı istiyoruz. Belediye ile konuştuk, bir de çocuk parkı yapılmasını talep ediyoruz. Elbette oturma bankları ve ağaçlandırma da planlıyoruz. Aslında buranın tam teşekküllü bir spor kompleksi haline gelmesini istiyoruz. Planlarımız çok ama bildiğiniz gibi bunlar için de bakanlıktan ayrı taleplerde bulunmamız gerekecek. Biz talebimizi yapacağız. Eğer bakanlık ile çözemezsek sponsorlar ile hareket etmeyi düşünüyoruz. Konuyla ilgili şimdiden birkaç kişiyle görüşmelerimiz oldu. Malum, mevcut yenileme projesi bile epey bir bütçe gerektirdi. Diğer yandan, köyümüzün buna gerçekten ihtiyacı vardı. Er veya geç bunun yapılması gerekiyordu.

 

 

Mevcut haliyle tesis neleri barındırıyor?

 

Bugün itibariyle stadyumu uzaktayken bile izlememizi sağlayan altı adet güvenlik kamerası ve internet sistemini de kurduk. Böylelikle stadyumu 7/24 gözleme ve amaç dışı kullanımları tespit ettiğimizde hemen gelip, müdahale etme şansımız da oldu. Tribünlerimiz, soyunma odalarımız, duş ve tuvaletlerimiz, her daim sıcak suyumuz, kırk beş ton su kapasiteli sahanın sulanması için su depolarımız var. Sulamak için ayrıca altı adet fıskiye mevcuttur. Sahanın sadece bir kez sulanması için yaklaşık otuz ton su gerekiyor.

 

Belediye suyu yeterli oluyor mu?

 

Evet, ama susuz kalınması durumunda kullanmak için ayrıca iki adet yedek kuyumuz da var. Gerçi şimdilik geçici olarak üzerlerine tahta kapak koyduk fakat hem kuyuların hem de motorlarının en kısa zamanda bakımlarının yapılıp, faaliyete geçirilmesi için girişimlerimiz var. En kısa zamanda kuyuları da kullanıma hazır hale getireceğiz

 

Kantin işletmeye verilecek mi?

 

Verdik zaten. Kantini kiralayan kişi aynı zamanda çevrenin tertip ve temizliğinden de sorumlu. Çevre temizliği olsun, tribünlerin, duşların ve soyunma odalarının temizliği olsun, her şeyden o sorumlu. Hem de bizler burada değilken buraya en az bizim kadar sahip çıkıp, göz kulak olacak birisini tercih ettik.

 

Kantin sadece maç olduğu günler mi açık olacak?

 

Hayır, kantin kesintisiz her gün açıktır. Gördüğünüz gibi kantin işletmecisi de yavaş yavaş düzen kurmaya başladı. Gerek stadyum gerek kantin, zaten her şey halk için yapıldı. Bu nedenle halkımız dilediği zaman gelebilir. İçeride bir mutfağımız da mevcut. Yakın zamanda kantinde tost, sandviç dışında yemek ve kebap türleri de bulunabilecek. Dışarıya şemsiyelerimizi de koyacağız. Böylelikle kantin de günün her saati halkımızın ailece gelmek için tercih edeceği bir mekân haline gelecek.

 

Stadyumun adı neden değişti?

 

Bildiğiniz gibi Girne’deki stadyumun adı 20 Temmuz Stadyumu idi. Oraya merhum Mete ağabeyimizin ismini layık gördüler. Daha güzel bir yer ve artık orası 20 Temmuz Mete Adanır Stadyumu oldu. Karakum’da ayrıca Mete Adanır Tesisleri var. Lefkoşa’da Mete Adanır Spor Salonu da var. Böyle olunca biz de merhumun kardeşiyle irtibata geçtik. Onunla görüşüp, merhumun adının artık hak ettiği yerde olduğunu, bizim de bir merhum kaptanımızın olduğunu ve kendisinin de uygun görmesi halinde stadyuma merhum kaptanımız Orhan Dural’ın adını vermeyi düşündüğümüzü belirttik. Önerimizi büyük bir olgunluk ve anlayışla karşıladı.  Böylelikle stadyumun adını değiştirdik.

 

Orhan Dural’ı kısaca tanıyabilir miyiz?

 

Orhan Dural, yıllarca Doğan Türk Birliğinde futbol oynamış, gol kralı olmuş,  orada genç yaşta futbolu bıraktıktan sonra gelip kendi köyünde, Karaoğlanoğlu’nda toprak sahada üç-dört sene arka arkaya kaptanlık yapmış bir kardeşimizdi. Rahmetli olduğunda da Karaoğlanoğlu futbol takımının başında kaptanlık yapmaktaydı. Bu yüzden stadyuma onun adını vermeyi uygun gördük.  Rahmetli Orhan Dural aynı zamanda Serkan ağabeyimizin halasının oğludur.

 

Yenilenen sahada gençlere ve çocuklara özel futbol dersleri verilmesi söz konusu olacak mı?

 

Evet, biz de onun planlarını yapma süreci içindeyiz. Hem kulübe maddi katkı olması bakımından, hem çocuklarımıza spor yapabilecekleri bir mekân sunma açısından, hem de bu son teknolojik cihazlardan uzaklaşıp sosyalleşmeleri bakımından böyle bir projemiz var. Aslında en büyük hedefimizin bu olduğunu söyleyebiliriz. Üç dört hafta sonra liglerimiz bitince derslere başlamayı hedefliyoruz. Zaten okullar da tatil olacak. Anne babaların çocuklarını yazın göndereceği bir alternatif kurs olarak hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Hazırlıklarımız tamamlandığında duyuruyu yapıp, halkımızı bilgilendireceğiz. O zaman bizimle iletişime geçmelerinden mutluluk duyacağız.

 

Yenilenen stadyumun oyuncularınız üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

 

Eskiden gelmeleri için yalvarmamız gerekirdi. Şimdi müthiş bir katılım görüyoruz. Çünkü böyle bir sahada oyuncunun yaralanma riski yok, güzel top sürülür, güzel pas verilir. Dolayısıyla futbolcularımız bu yenilikten çok memnun. Sezonu yaklaşık otuz beş kişiyle açtık. Böyle bir sahada oynamak için bize katılan epey futbolcu oldu. Normal takım yirmi kişiyi buldu ve bu şekilde çalışmalarına devam ediyorlar. İdmanlara katılımlar arttı. Bunun dışında sahanın etrafındaki parkurda yürüyüş yapanların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Yani sadece futbolculara değil, köyümüz insanına da katkısı oldu bu projenin.

 

Maç olduğu zamanlarda tedbir olarak ambulans da hazır bulunacak mı? (dışarıda duran ambulansı görmem üzerine yönelttiğim bir soru)

 

Şu an dışarıda ambulans olmasının sebebi, oynayanların KKTC-TC U-15 Milli takımları olmasıdır. Ambulansı da devlet gönderdi. Fakat biz de bizim maçlarımızda ambulans bulunması için talebimizi dile getirdik, ilgili mercilerle gerekli girişimleri başlattık. İnşallah bize de bu konuda yardımcı olacaklar. Çünkü her maçta tedbir amaçlı bir ambulansın hazır bulunması şart.

 

Sizin eklemek istediğiniz hususlar var mı?

 

Bizim için en önemli konu bu stadyumun yenilenme projesini kimin finanse ettiği konusunun aydınlatılmasıydı. Çünkü herkesin kafasında soru işaretleri vardı. Bizi tanıyanlar zaten işin aslını biliyor. Fakat bilmeyenlerin “masrafların özel bir şirket tarafından karşılandığı, stadyumun idaresinin de o özel şirkette olacağı” yönünde ürettiği dedikodular, toplumda yanlış düşüncelere sebep oluyordu. Fakat gerçek şu ki bütün masraflar Spor Bakanlığı tarafından yapıldı. Stadyumla ilgili tüm yetki ve kontrol Karaoğlanoğlu Spor Kulübüne verildi. Kulübümüz isterse bu sahayı birilerine bizim öngöreceğimiz çerçevede kullandırır, istemezse de kullandırmaz. Yönetim ve söz hakkı tamamen kulübümüzdedir. Bu arsa şehit albayımız İbrahim Karaoğlanoğlu’nun eşi tarafından hibe edildi. Bakanlar Kurulu kararıyla da Karaoğlanoğlu Spor Kulübüne verildi. Gerçek budur. Bunun halkımız tarafından bilinmesi bizim için önemlidir. 

 
 
 
Etiketler: Futbol, Aşkına,
Yorumlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv