Yazı Detayı
31 Ekim 2016 - Pazartesi 09:58 Bu yazı 2873 kez okundu
 
SESİMİ DUYAN YOK MU???
Şafak YOLCU
 
 

Merhaba. Bu haftaki yazımda sâkini olduğumuz köy Karaoğlanoğlu’nda birkaç gün önce yaşanan dehşet verici bir olayı sizlerle paylaşacağım. Röportaj için konuğum Altın Patiler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Sn. Hatice Çelikesmer. 

Birkaç gün önce iki adet pitbull cinsi köpek tarafından kafeslerinin içine çekilerek vahşi bir biçimde parçalanan küçük köpeği sanırım duymuşsunuzdur. Olay neticesinde terrier cinsi olan uysal, yıllardır kimselere zararı olmayan, kâh mahalleli (bizzat kızım Müge Günay ve ben) kâh market sahipleri ve çalışanları tarafından yıllardır beslenip bakılan köpeğimiz hayatını kaybetti. Aşağıda bu tüyler ürpertici olayla ilgili detayları ve gelişmeleri bulabilirsiniz. 

Kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Hatice Azizoglu fakat genelde anne soyadımı (Çelikesmer) kullanmaktayım. 20 yaşında, kendimi hayvanlara ve engellilere adamış bir gencim. DAÜ Zihin Engelliler Öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim. 4yıldır gönüllü olarak hayvan hakları aktivistliği yapmaktayım. Aktivistlik hayatıma 1,5 yıldır Altın Patiler Derneği Yönetim Kurulu’nda devam ediyorum.

Bu vahim olaydan nasıl haberdar edildiniz? 

Dernek olarak aktif bir biçimde kullanmış olduğumuz facebook adresimizden, bir destekçimiz olay bittikten sonra sayfamıza mesaj atarak olayı bildirdi. 22:40 civarlarında yaşanan talihsiz olayın üzerinden yaklaşık 3,5 saat geçmişti.

Bunun üzerine dernek olarak nasıl bir adım attınız?

Olay şahidi kişi, hekime gidemediğini ve köpeğin de artık nefes almadığını düşünmesine rağmen dernek başkanımız Deniz Osman Cin belirtilen adrese gitti. Fakat ciddi can kaybından dolayı artık geç olsa da çaresiz dostumuz can çekişiyordu. Olay yerine gelebilecek bir hekim aradık fakat bulamadık. Bu yüzden, dostumuzu alıp Petcross Vet.Kliniğine götürüp kliniği açtırdık. Bizlere bildirilmeden önce görgü tanıkları Girne Polis Genel Müdürlüğü’ne olayı bildirmiş hatta olay yerine bir polis gelmiş. Fakat yasada herhangi bir yeri olmadığını söyleyerek olay yerinden ayrılmış. Tanıkların bize ulaşma sebebi, kaybedilen bir canın hakkını savunmalarına yardımcı olmaktı. Maalesef tüm müdahalelere rağmen o gece o dostumuzu kurtaramadık.

Söz konusu Pitbull cinsi köpeklerin kime at olduğu belirlendi mi?

Evet.

İlgili şahsın veya şahısların olay karşısında tutumu ne oldu?

2 köpeğin de sahibi tek bir şahıstır. Parçalanan dostumuzun içeriye kendisinin girdiği konusunda iddiası vardır. Fakat şahsım adına düşüncemi dile getirecek olursam hiçbir köpeğin 2 saldırgan köpeğin arasına atlayabileceğini düşünmüyorum. Ve yasaya göre, saldırgan oldukları düşünülen köpeklerin güvenliklerini sağlamak sahibinin sorumluluğudur. Yani çitleri uzatmak vs. Aldığımız bilgilere göre, bu tarafımıza bildirilen ilk olay fakat yaşanan ilk veya tek olay değildir.


Girne Belediyesi olayla ilgili bilgi sahibi mi? Nasıl bir işlem yürütüyorlar?

Evet. Köpeklerin cipsiz ve ruhsatsız oldukları bilgisine ulaşmışlar. Fakat köpeklerin rehabilite edilme durumlarını ve sahiplerinin isteğine bakılacağını söylediler. Fakat hâlâ daha bu sahipli 2 dost, sahipsiz bir sokak köpeği gibi başıboş geziyor. Akla ilk gelen şey, sahipsiz bir partili dost insana saldırmış olsaydı aynı rahatlık ve yavaşlıkla hareket edilir miydi?

Konuyla ilgili derneğiniz tarafından yasal süreç başlatıldı mı? 

Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği’nden Av. Göksu Durmuş ilgileniyor. Olayın ertesi günü görgü tanıkları ile birlikte PGM’ye  şikâyete gittiler. Kendileri de olayın takipçisi, dernek başkanımız Deniz ile irtibattalar. Fakat bizim önceliğimiz söz konusu iki köpeğin gerekli önlemlerinin alınmasıdır. Yasal süreç uzun uzadıya sürecektir elbet ama sokakta tehlike arz ediyorlar.


Sakıncası yoksa olayın tam olarak nerede yaşandığını anlatır mısınız? Çünkü söz konusu pitbull cinsi köpekler halen başıboş dolanıyorsa herkesin evcil hayvanı hatta çocukları ve kendi canı tehlikede demektir. En azından insanlar tehlikeyi bilir ve o bölgeye giderken temkinli olur.

Tempo Süpermarket-Karaoglanoglu bölgesindeler. Evet, haklisınız, çoğu bölge sakininden şikâyet alıyoruz. Özellikle hayvan sahiplerinden Çünkü tedirginler. Hem yaşanan tatsız ve acı olayı duymuşlar, hem de birkaç kez gerginlik yaşamışlar. Henüz insanlara karşı bir zararları olduğu yönünde şikâyet almamakla birlikte ağız tadı çiğ kan ve et konusuna bulanmış olan partililer artik bunu sık sık yaparlar. Onların güvenliklerini sağlamak sahiplerine, sağlanması için gerekli işlemleri başlatmak ise belediyeye ait bir sorumluluktur. Durum daha ciddi boyutlara taşınabilir, konunun ciddiye alınması için ille de bir başka hayatin kaybedilmesini beklememek gerekiyor.

Pitbull cinsi köpeklerin sahibinin kim olduğu bilgisine ulaşabildiniz mi?

Olay Tempo Süpermarketin yan tarafında olmuştur. Henüz bilgimiz dâhiline sahibinin ismi eklenmemiştir. Daha önce yaşanan olaylar da aynı yerde gerçekleşmiş diye görgü tanıklarından ek bilgi edindik. Yani aynı köpekler, aynı yerde. Ama farklı hayatlar kaybedildi.

Pitbull köpeklerin ruhsatsız ve cipsiz olduğu bilgisi sizin direkt belediyeden aldığınız kesin ve net bir bilgi midir?

Elbette, sahibi tarafından aktarılan bilgilerdir.

Dernek olarak bu davada elde etmeyi umduğunuz sonuç nedir?

Altın Patiler olarak bu yıl yaşamış olduğumuz 2.tatsız ve acı olay, Girne bölgesinde birkaç ay önce de farklı bir olayla karşılaştık. Her ikisi de ihmalkârlıkla birlikte hayvan haklarının hiçe sayıldığının belirtisidir. Yasamızdaki boşluklar nedeniyle bu konuda çok fazla sonuç elde edemiyoruz. Bu tür olaylar sayesinde umuyoruz ki yasadaki gerekli maddeler değiştirilecek. Ve onların sesi olacağız. Umduğumuz tek şey ayni ihmalkârlıkların tekrarlanmasının önüne geçilmesidir. Çoğu hayvan sahibi oldukça bilinçsiz.

Bu iki saldırgan köpekle ilgili daha önce de buna benzer bir olay yaşandığına dair herhangi bir duyum aldınız mı? 

Görgü tanıkları daha öncede ayni olayı yaşadıklarını fakat kayıt almadıklarını söylediler. Bunun son olması ve gerekli önlemlerle işlemlerin yapılması için bu kez kayıt altına aldıklarını söylediler.

Dava neticesinde bu iki pitbull köpeğin akıbeti sizce ne olmalı? Bir rehabilite söz konusu olabilir mi?

Bu tür davranış bozuklukları gözlenen köpeklerin rehabilite edilmesine dair yasamızda hiçbir madde yoktur. Saldırgan kopek kategorisine giren her köpeğe ötenazi uygulanmaktadır. Eğer rehabilite edilmeleri yönünde bir karar alınacaksa köpek davranış uzmanı gözlemleri sonucunda bu karar alınacaktır. Fakat ihmalkâr hayvan sahiplerinin devasa önlemler alabileceği yönünde şahsi beklentim düşüktür. Rehabilite edilseler bile acaba gerçekten gerekli kalıcı ve ömürlük önlemler alınır mı? Sonuçta bu köpeklerin kafesi/kulübesi/çiti alçak geliyormuş ki içerde parçalanıyor bu hayvanlar...

Tarafıma ulaşan fakat buradan sizlere aktaramayacağım tek şey; hiç hak etmediği bir şekilde yaşamını yitiren minik dostumuzun pitbullara ait kafesin içindeki son görüntüleridir. 

Yazımın sonunda aklıma takılan bazı soruları sizlerle paylaşmak istiyorum. Avrupa ülkelerinde tehlikeli kabul edilen köpeklerin ülkemizde bu kadar kolay sahiplenilmesi ne derece doğru? Her isteyen bu cins bir köpeği sahiplenebilir mi? Bırakın sahiplenilmeyi, bu cins köpeklerin yanında sahibi olmadan sokaklarda başıboş gezinmeleri normal mi? Önlem almak için mutlaka bir insan canının yitmesi mi gerekiyor? Olay yerine gelen polis memurunun “yasada herhangi bir yerinin olmadığını” söyleyerek hiçbir işlem yapmadan gitmesi normal mi? Ruhsatsız ve cipsiz ama sahipli ve saldırgan bir köpek ruhsatsız ve cipsiz, sokaklarda beslenen bir canı aldığında o can “can” sayılmıyor mu? Hadi yasayı geçtim, bu köpeklerin sahibinin bize yaşattığı manevi zararın, acının, döktüğümüz gözyaşlarının da hiç mi değeri yok? 

Genler yoluyla aktarılan karakteristik özellilerin yanı sıra, bir insan köpeğini nasıl eğitirse köpek biraz da o karaktere bürünmez mi? Tek suçlu bu iki pitbull mu? Sahiplerinin hiç mi suçu yok? Bu kişi hiç mi ceza almayacak? Eğer öyleyse durum gerçekten hayal bile edemeyeceğimiz kadar vahim! Böyle bir katliamın hiçbir yasal yaptırımı yoksa bu köpeklerin özellikle, bile isteye saldırgan olarak yetiştirildiği ve yasal olmayan köpek dövüşlerinde gelir kapısı olarak kullanılma ihtimalini de düşünmeden edemiyorum! Umarım böyle bir şey söz konusu değildir ve yine umarım yetkililer köpeklerin sahibine bir an önce caydırıcı en büyük cezayı verirler.

Son sorum ise; daha önce de yaşandığı söylenilen ancak bu son olayda kanıt olması için görgü tanıkları tarafından kayıt altına alınan bu kâbusun ardından ben evcil hayvanımı, çocuğumu alıp o bölgeye bir daha nasıl gideceğim? Zarar doğrudan şahsımıza, ailemize gelmese bile, tesadüfen bir başka köpeğin veya canlının kafesin içine çekilerek gözlerimizin önünde hunharca katledilmeyeceğinin garantisini bize kim verebilir? 

Bu vahşete “dur” diyecek birileri yok mu?

Unutmayın; kötü köpek yoktur, kötü sahip vardır’

 


Not: Köşemdeki bütün yazılar röportaj yaptığım kişinin onayı alınarak yayınlanmaktadır. Röportajımda soru kısmında yer alan anlatımlar benim, cevap kısmında yer alan anlatımlar röportaj yaptığım kişiyinin sorumluluğundadır. 

 
 
 
Etiketler: SESİMİ, DUYAN, YOK, MU???,
Yorumlar
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv