Yazı Detayı
14 Kasım 2016 - Pazartesi 19:19 Bu yazı 1968 kez okundu
 
Yazar olmak ister misiniz?
Şafak YOLCU
 
 

Merhaba,

Bu haftaki röportajım Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan yazar adaylarını yakından ilgilendiriyor. Eminim içimizde yazmaya hevesli, bu yönde potansiyeli olan, hatta elinde hazır bitmiş bir kitap dosyası olan edebiyat tutkunları vardır. Bu röportaj tam size göre! Konuğum, Khora Yayınları editörü Sayın Münür Rahvancıoğlu. Zaman ayırıp sorularımı yanıtladığı için kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. 

Tüm yazarlara ve yazar adaylarına yol gösterici nitelikte olan bu harika röportajı kaçırmayın derken sizleri hemen soru-cevaplarımızla baş başa bırakmak istiyorum.  

Kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Münür Rahvancıoğlu. Baraka Aktivisti ve Khora Yayınları editörüyüm. Yaşamımı kamu emekçisi olarak kazanıyorum. Çalışma Müfettişiyim. Ekonomi dışında her kitap türüne ilgim var ve kendimi okumaktan alamıyorum. Bunun sonucu olarak da yayınlanmış iki kitabım var. Alaşya isimli bir kızım var.

Yayınevi kaç yıldır faaliyette ve siz ne zamandan beri Khora yayınevindesiniz?

Khora kitabevi 2010 yılının temmuz ayında açıldı. Khora yayınları da aynı yılın aralık ayında ilk kitabını yayınladı. Ben her iki faaliyet alanına da kurulduğundan beridir gönüllü olarak katkı koyuyorum. Özellikle yayınevi faaliyetleri tamamen gönüllü emek ve özveri ile yürütülüyor. Ben de bunun bir parçası olmaktan keyif alıyorum.

Yayıneviniz kurulduğu günden bugüne toplam kaç kitap yayınladınız?

2010 yılının aralık ayından beridir toplam elli iki kitap yayınladık. Yayın programımıza göre, bu yıl tamamlanmadan elli üç kitaba ulaşmayı hedefliyoruz.

Kuzey Kıbrıs’ta faaliyette olan kaç adet yayınevi bulunuyor?

Yayınlanan kitapların logolarına bakıldığında yaklaşık yirmi yayınevinden söz edilebilir. Ancak aktif olarak yayıncılık yapan altı-yedi yayınevimiz var.

Khora Yayınları dâhil, Kuzey Kıbrıs’ta bir yıl içinde ortalama kaç kitap basılıyor?

Kıbrıs’ın kuzeyinde bir yılda basılan kitap sayısı ortalama olarak seksen ile yüz kitap civarında değişiyor. Ancak bunların çoğunluğu, yayınevlerimizden çıkmıyor. Yazarların bir kısmı kitaplarını Türkiye’deki yayınevlerinde bastırıyor, bir kısım yazar kitabını kendi yayını olarak basmayı tercih ediyor ve daha az oranda bir kitap da yayınevlerimizden yayınlanıyor. Kitabını kendi yayını olarak basan yazarların çoğu, kitabını kendi özel ilişki alanında elden satıyor. Sadece çok bilinen bazı yazarların kitapları dağıtıma yansıyor.

Diğer gelişmiş ülkelerle kıyasladığınıza bu sayı sizce yeterli mi yoksa artması gerektiğine inanıyor musunuz?

Ülkemizde nüfusa oranla ciddi bir basılı materyal üretiminin olduğunu düşünüyorum. Kitaplar da bunun önemli bir parçası. Elbette çok daha fazla kitap basılması mümkün, ancak niceliğin artmasının niteliği olumsuz etkileyebileceğini düşünüyorum. Bu sebeple başka ülkelerle kıyaslandığında yayıncılık alanında yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemekte olduğumuzu düşünüyorum.

Nicelik olarak nüfusumuza orantılı bir üretimimiz var. Nitelik olarak ise geçmiş yıllara göre ciddi ilerlemeler kaydettik. Salt ticari kaygılarla yapılan üretimler de hâlâ var elbette, ama okurumuz da giderek daha seçici hale geliyor diye gözlemliyorum.

Ülkemizde kitap satın alma alışkanlığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu soruyu iki farklı kitap türüne göre yanıtlamak isterim. Genel olarak kitap satışlarımızı Türkiye ile kıyasladığımızda aslında çok da kötü bir noktada olmadığımızı düşünüyorum.

Şöyle ki, tarih, anı, inceleme ve bilimsel araştırma kitaplarında baskı adetlerimiz neredeyse Türkiye ile aynıdır. Türkiye’nin nüfusu ile kıyasladığımız zaman bu durum okur kitlemizin aslında hiç de kitap satın almaktan kaçınan bir kitle olmadığını gösteriyor. Türkiye’de yayınlanan bir inceleme kitabı da Kıbrıs’ta yayınlanan bir inceleme kitabı da 1000 baskı âdeti ile çıkıyor. Ve satış oranları da aşağı yukarı eşit seviyededir.

Diğer yandan edebiyatın çeşitli dallarında ne yazık ki bu oranı yakalayamıyoruz. Özellikle roman ve öykü gibi alanlarda okurlarımız yerli yazarları çok da fazla desteklemiyor. Oysa çok iyi öykücülerimiz ve kaliteli şairlerimiz var. Bu düşüklüğün büyük oranda okurda oluşan “edebiyat alanında yazarlarımız iyi değil” şeklindeki yanlış yargıdan kaynaklandığı kanaatindeyim. Bunu aşmak için ise edebi dergiciliğin ciddi bir gelişme göstermesi gerekir. Edebiyat alanına dair yayın yapan güçlü dergiler, okurlardaki yanlış önyargının kırılmasında çok önemli bir rol oynayabilir.

Edebiyatın başka bir kolu olan roman konusunda ise, gerek üretim miktarı gerekse kalite bakımından başka ülkelerin gerisinde olduğumuz bir gerçek. Ancak okur tarafından yeterince şans verilmemiş çok iyi romancılarımız da var. Yayınevi olarak bu alanın hassasiyetini gözeterek, bir yandan roman üretimini teşvik etmeye çalışırken diğer yandan da gerçekten yüksek bir standart yakalamak için de çaba harcıyoruz.

Kısacası, okurlarımızın kitap satın alma alışkanlığının genel olarak kötü olmadığını var olan sıkıntıların ise kurumsal bir kültür politikası ile rahatça giderilebileceğini düşünüyorum.

E-kitap seçeneği ülkemizdeki kitap satışlarını etkiledi mi?

E-kitap, bizim kitap satışlarımızı etkilemedi. Okurlarımızın büyük çoğunluğu hala kitabı elinde tutmayı ve kâğıda dokunmayı tercih ediyor.

Kitap dosyası kabul şartlarınız nelerdir?

Khora olarak cinsiyetçi olmayan, şoven bir dil ile yazılmamış, barıştan yana her kitabı değerlendirmeye alıyoruz. Kitabı yayın programımıza alabilmemiz için ise, konusunu titizlikle incelemiş ve nitelik olarak gelişkin olmasına özen gösteriyoruz.

Khora yayınları olarak kitap basımı için yazardan herhangi bir ücret talep ediyor musunuz? Evet ise bu ücrete hangi hizmetler dâhildir?

Khora Yayınları, yayın programına aldığı bir kitabın tashih, tasarım, baskı ve dağıtımını tamamen kendisi karşılıyor. Yazarlarımızdan para talep etmiyoruz. Bazı durumlarda yazardan satışa yardımcı olmasını istediğimiz oluyor. Ancak genel olarak bu da tercih ettiğimiz bir durum değil.

Khora, basılan her kitabın yazarının %10 telif hakkına sahip olduğunu da kabul ediyor. Ancak maddi durumumuz henüz bunu parasal olarak karşılamaya yeterli olmadığı için, %10 telif bedeline karşılık gelecek şekilde kitap ile ödeme yapıyoruz.

Burada yayınlanan kitaplar T.C.’de satışa sunuluyor mu? Yasal uygulama nasıldır?

Khora yayınları olarak, elimize ulaşan ve yayın programımıza aldığımız kitapları Türkiye’de faaliyet gösteren ve anlaşmalı olduğumuz Kalkedon yayınlarının değerlendirmesine sunuyoruz. Kalkedon yayınlarının kitap ile ilgilenmesi durumunda, kitap Türkiye’de de yayınlanıyor ve satışa sunuluyor. Bu şekilde Türkiye’de da yayınlanmış on civarında kitabımız vardır.

Halkımız en çok ne tür kitaplar okumayı tercih ediyor?

Kıbrıslı Türkler çoğunlukla gerçek olayları anlatan anı kitaplarını veya gene gerçek olayları inceleyen tarihsel araştırmaları okumayı tercih ediyorlar. Bunlar da çoğunlukla Kıbrıs tarihi ile ilgili oluyor. Ayrıca Türkiye’de basılan popüler romanlar da okurun en çok ilgilendiği tür arasında.

Yerli yazarlarımız en fazla hangi türde eserler yazıyor?

Yerli yazarlarımızın en fazla üretim verdiği alan şiirdir. Oysa şiir ne yazık ki okurlar tarafından pek fazla ilgi görmüyor. Bizim de on kitabımız şiir kitabıdır. Ülkemizde gerçekten çok kaliteli şiirler üreten seçkin şairlerimiz vardır. Ancak şairlerimizin değerinin okurlarımız tarafından yeterince takdir edilmediği bir gerçek...

Diğer yandan Kıbrıs sorununun tarihine dair anı ve inceleme kitapları da şiirin ardından ikinci sırada üretilen eserlerdir.

Ülkemizdeki yazar adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Yazar adaylarına tavsiyem, çok fazla ve her türde okuma yapmalarıdır. Hangi dalda eser verecek olursanız olun, her türden okuma yapmak ürünün olgunluğu açısından önemlidir. İnceleme, psikoloji, öykü, şiir, anı, roman ne olursa olsun her biri insan duygulanımının ve bilgisinin farklı boyutlarına ışık tutar. İnsana ulaşmanın şartı da insanı tanımaktır. Ancak bir nokta daha var ki bolca okumadan yazmak mümkün olmadığı gibi sadece kendimizi okumaya vermek de yazarlık için yeterli değil...

Farklı mekânları gözlemlemek, insanları dinlemek, sosyal paylaşımlarda bulunmak ve en önemlisi sanatçı ve yazarların müdavimi olduğu kafe, kitabevi gibi mekânlarda vakit geçirerek kendimizi çok boyutlu bir gelişim sürecine sokmak gerekiyor.

Ayrıca sizin ilave etmek istediğiniz konular varsa belirtmenizi rica ederim

Son olarak benim eklemek istediğim nokta şudur; ülkemizde ciddi bir kültür-sanat politikasının olmaması, hem yazarlar hem de okurlar açısından önemli bir eksikliktir. Yayıncılık sadece ticari bir alan olarak görüldüğü sürece, aslında büyük özverilerle üretimde bulunan değerlerimizi kaybetmeye ve yenilerini de yetiştirememeye mahkûm olacağız. Oysa on yıllardır hiçbir siyasinin ilgi göstermemesine rağmen, tamamen kendi özverisi ile kültürel mücadele vermekteyiz. Kültür sanat insanlarımızın yönlendirmesi altında geliştirilecek bir düzenleme, bulunduğumuz noktadan çok daha ileri bir düzeye sıçramamıza katkıda bulunacaktır.

 

 

 
 
 
Etiketler: Yazar, olmak, ister, misiniz?,
Yorumlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv