ManşetYaşam

Yeni salgın alarmı! Klimalarda ürüyor, çocukların ciğerine yerleşiyor

Yükselen sıcaklıklarla birlikte klima kullanımının artması, çocuklarda ‘lejyoner hastalığı’ olarak bilinen ‘legionella pneumophil’a bakterisi kaynaklı zatürre vakalarında da artışa neden oldu. Özellikle otel ve tatil köylerinde klima maruziyetine bağlı hastalıkların arttığını söyleyen Prof. Dr. Şevket Özkaya, çocuklarda Kovid-19’a oranla daha fazla zatürreye neden olduğunu, bu durumun şaşırtıcı ve endişe verici olduğunu söylüyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, özellikle otel ve tatil köylerinde konaklayan kişiler arasında “Beni klima çarptı” diyen neredeyse her 2 kişiden 1’inde bu hastalıkların saptandığını belirtti. Prof. Dr. Özkaya, bu durumdan en çok etkilenenlerin ise çocuk yaş grubu olduğunu vurgulayarak, “Ciddi sayıda, daha önce görülmemiş derecede çocuk bronşiti ve zatürresi vakaları görmeye başladık. Hatta Kovid-19 salgınında, çocuk yaş grubunda Kovid-19 virüsüne bağlı bu kadar çok zatürre görmüyorduk. Son günlerde ‘Legionella’ bakterisinin, çocuk yaş grubunda Kovid-19’a oranla çok daha fazla zatürreye neden olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

‘Kronik rahatsızlığı olanlarda ölümcül olabilir’

‘Legionella pneumophila’ adlı bakterinin klimalardan üremesi sonucunda hastalığın ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Özkaya, bu hastalığın kronik rahatsızlığı olanlarda ölümcül olabileceğini ve yaşlı, kronik hastalığı olan vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini hatırlattı.

Sauna, hamam veya kaplıca havuzuna dikkat!

Prof. Dr. Özkaya bakterinin genellikle ılık sularda kolaylıkla çoğalabileceğini söyleyerek, “Genellikle bir binanın kirlenmiş su dağıtım sistemi yoluyla yayılır. Hastalık havada asılı duran su damlacıklarının solunması yoluyla insanlara bulaşır. Bakteri o kadar küçüktür ki su buharı gibi küçük su damlacıklarının içine yerleşerek havaya karışabilir. Kontamine suların bulunduğu sauna, hamam veya kaplıca havuzu gibi sıcak sulardan çıkan buhar damlacıklarının solunması ile bakteri akciğerlere ulaşır. Kişiden kişiye yayılım söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu